Aktuality

6decembra

Jeseň plná prekvapení

Autor: p. učiteľky 7.triedy
 Jeseň plná prekvapení
Nemá štetec, ani farby, predsa lístie žltou sfarbí. Čo je to? JESEŇ!Keďže sa jeseň chýli ku koncu, rozhodli sme sa s ňou spoločne rozlúčiť. Všetky triedy sme pozvali do 7. triedy, kde sme spomínali na uplynulé ročné obdobie. Čo sme sa naučili a čo šikovnými rukami vytvorili? Každá trieda nás prekvapila nápaditými jesennými výrobkami, ktoré nám deti predstavili. Zarecitovali básničky, zaspievali pesničky. Nechýbali ani čarovné tóny akordeónu, ktoré dotvárali príjemnú atmosféru. Na záver sme sa spoločne zahrali hudobno-pohybovú hru "Oberaj ovocie oberaj". Detské práce sú vystavené v galérii našej MŠ.

Fotografie

4decembra

Školkári s Euroscolou o EÚ

Autor: Mgr. Miroslava Priščáková
Školkári s Euroscolou o EÚDňa 28.11.2022 naši traja druháci Martin, Leo a Benjamín navštívili MŠ na Jurkovičovej ulici v Prešove, v rámci projektu EUROSCOLA.
Spoločne s deťmi sa rozprávali, ako cestujú s rodičmi, do akých štátov a čo zaujímavé si pamätajú.
Ako pomôcku si chlapci pripravili pexeso a vlajkami EU a deti rozpoznávali vlajky jednotlivých štátov.
Ďalšou aktivitou bolo vytvorenie vlajky EU, kde spoločnými silami vystrihovali a lepili žlté hviezdy na modrý papier.
Zažili kopec zábavy nie len chlapci, ale aj samotné deti, ktoré sa tejto aktivite veľmi potešili a už aj vymýšľali, kam by mohli ísť s rodičmi na výlet.
Ďakujeme vedeniu MŠ, Jurkovičova 17, Prešov a aj pani učiteľkám, že nás s radosťou prijali a veríme, že sme detičkám aspoň trošku priblížili EU.

Fotografie

27novembra

Opäť si deti z 10.triedy s pokorou uctili starkých v domove seniorov NÁRUČ

Autor: p. uč. Beátka, Marcelka z 10. triedy
Opäť si deti z 10.triedy s pokorou uctili starkých v domove seniorov NÁRUČNaša materská škola sa opäť spojila s domovom seniorov Náruč a diali sa úžasné veci...
Je fajn podporiť medzigeneračný kontakt a to sa nám deťom z 10. tr. s ľudovým pásmom piesní, hier i riekaniek podarilo. Milí starkí sa nám odvďačili ohromným potleskom, pochvalou, ale aj s pripravenou hostinou – s chutnými koláčikmi.
Posilniť spolužitie dvoch generácií, je neskutočne krásnym zadosťučinením a myšlienka splnila účel...
Ďakujeme!

Fotografie

20novembra

Žblnky vlnky opäť vo vode

Autor: p. uč. Majka Tomková zo 7. triedy
Žblnky vlnky opäť vo vodePo dlhom čase sme v našej materskej škole obnovili obľúbený krúžok plávania rodičov s deťmi Žblnky vlnky. Vďaka tomuto krúžku sa deti hravou formou oboznamujú s vodou, otužujú sa, odbúravajú strach z vody, učia sa splývať, ponárať a hrajú rôzne hry s plaveckými pomôckami. Každý štvrtok sa naše deti tešia na plno zábavy a dobrodružstvá v bazéne Delfín na Základnej škole Májové námestie. Rodičia takto môžu netradične tráviť spoločný čas so svojimi deťmi a nadobúdať nové priateľstvá.

Fotografie

20novembra

Naši malí programátori

Autor: p. uč. Majka Tomková zo 7. triedy
Naši malí programátoriDeti v našej materskej škole sa oboznamujú aj so základmi programovania. Včielka Bee-Bot je zábavná, edukatívna, digitálna hračka, ktorá u detí rozvíja priestorovú orientáciu, logické myslenie a plánovanie. Deti pomocou tlačidiel zadávajú jednoduché príkazy - smery, ktorými sa má včielka pohybovať po štvorcovej sieti. Naša včielka tentokrát na svojej ceste stretávala zvieratká z lesa- medveďa, srnku, líšku, vlka, diviaka a zajaca. Programovanie včielky naše deti veľmi zaujalo, preto sme si túto aktivitu aj viackrát zopakovali.

Fotografie

14novembra

Kúzelný večerníček v našej škôlke

Autor: p. uč. Mgr. Marcela Mrázová
Kúzelný večerníček v našej škôlkePohodovú atmosféru sme si spoločne vychutnali prostredníctvom hier, veselých i strašidielkových výtvorov na rôzne témy.
Doplnili sme si sily riadnou porciou guľášu a naši rodičia taktiež mali možnosť ochutnať skvelé nátierky v zasadačke, pričom ochutnávka bola spojená s hodinkou otázok i odpovedí s vedením školy.
Záverom tohto kúzelného projektu nasledovalo divadlo "Čarovné kapsy", ktorým sa ukončil tento príjemne strávený večerníčkový čas, ktorým sme si pripomenuli Deň materských škôl na Slovensku (4.november).
Tešíme sa opäť nabudúce

Fotografie

13novembra

Svetový deň výživy

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
Svetový deň výživyDeň 18. október 2022 sa niesol v Prešove v znamení Svetového dňa zdravej výživy (16.10.) . Mesto Prešov, OŠKaCR pod dirigentskou paličkou Mgr. Márie Tejičšákovej, DiS., dlhoročne zabezpečuje, spolu s organizačným výborom, podujatie, na ktorom zamestnanci zariadení školského stravovania pri MŠ a ZŠ prezentujú jedlá, ktoré nachystali, v tomto roku na tému OVOCIE.
Naša Materská škola bola súčinná pri príprave tohto podujatia, spolu s MŠ, Mukačevská a MŠ, Haburská. Okrem iného sme sa spolupodieľali vynikajúcim vystúpením našich detí z 2. triedy pod vedením p. Adriány Andraščíkovej a Mgr. Magdalény Michálkovej. Nápadité kostýmy, roztomilý detský prejav, pohybový či verbálny, roztlieskali prítomných a veríme, že im pripravili radostné chvíle.
Nádherne prestretá tabuľa a celková úroveň podujatia podčiarkli význam zdravého stravovania. Srdečne blahoželáme pani Lenke Hudokovej, vedúcej zariadenia školského stravovania pri MŠ, Jurkovičova 17, Prešov, ktorá bola v tento slávnostný deň ocenená.
Naše šikovné tety kuchárky pripravili a prezentovali Ragú z daniela na šípkovej omáčke, ktoré si môžete skúsiť pripraviť aj vy. Prajeme DOBRÚ CHUŤ:

Ragú z daniela na šípkovej omáčke (recept na 10 porcií)

Ingrediencie:

roštenka z daniela – 0,9 kg
maslo čerstvé – 0,1 kg
mrkva – 0,2 kg
cibuľa – 0,17 kg
petržlen 0,15 kg
bobkový list – 0 ,001 kg
nové korenie celé – 0,002 kg
čierne celé korenie – 0,001 kg
borievka – 0,001 kg
múka hladká – 0,06 kg
badián – 0,001 kg
džem šípkový – 0,04 kg
soľ – 0,008 kg
olej – 0,09 l
škorica mletá – 0,002 kg

Pracovný postup:
Roštenku (alebo plece) umyjeme pod tečúcou vodou, osušíme. Na oleji opražíme očistenú, pokrájanú cibuľu, pridáme väčšie kusy nakrájaného mäsa, nakrájanú, očistenú zeleninu, koreniny, soľ a dusíme do mäkka. Keď je mäso hotové, rozpustíme maslo a pridáme múku. Následne pridáme džem a prevaríme.

Prílohy: zemiaky, knedľa, cestoviny, ryža.

Fotografie

6novembra

V zdravom tele zdravý duch

Autor: p. uč. Majka zo 7. triedy
JeseňZdravé nôžky máme, po relaxačnom chodníku veselo si kráčame. Takto sa zabávali deti 7.triedy. Hravou formou sa oboznamovali s rôznymi povrchmi a upevňovali si klenbu chodidiel, gúľali sa po žinienke a preskakovali farebné kruhy. Zaujímavá pohybová aktivita sa im páčila, a preto si ju určite ešte zopakujeme. Deti prežili chvíle plné pohybu, smiechu a zábavy.Fotografie

6novembra

Pani Jeseň

Autor: 12. trieda
JeseňV jeden krásny slnečný deň navštívila našu materskú školu pani Jeseň. Posťažovala sa deťom, že ma veľmi veľa práce. Musí farbiť listy na stromoch, pliesť pavučinky, pooberať jabĺčka, pozhadzovať gaštany, oriešky, ponaháňať šarkanov a postarať sa o to, aby sa všetkým jesenná príroda páčila. Deti sľúbili, že jej pomôžu. Pani Jeseň sa potešila a keď videla, čo všetko dokázali pre ňu vytvoriť bola šťastná. Po práci si deti s pani Jeseňou zatancovali tanec vetra.Fotografie

16októbra

Čert a Káča - drevené divadlo "S koníkmi a maringotkou"

Autor: S. Paulovská - 6. trieda
Čert a Káča - drevené divadlo S koníkmi a maringotkouDňa 13.9.2022 do našej MŠ zavítalo drevené divadlo "S koníkmi s maringotkou". Pripravili si pre nás rozprávku "Čert a Káča". Počas predstavenia mali deti možnosť pozorovať koňa, kozu a psa, ktorí sa pásli na našom školskom dvore. Po skončení rozprávky si deti mohli koníka i kozičku pohladkať. Deťom sa predstavenie veľmi páčilo, užili si ho.
Do budúcna sa budeme tešiť na ďalšiu rozprávku.Fotografie

30septembra

Osmijanko - divadelné predstavenie

Autor: deti a p. učiteľky z 10. triedy
Osmijanko - divadelné predstavenieTeší nás, ak môžme prispieť k formovaniu tvorivej osobnosti dieťaťa prostredníctvom divadelného umenia. Prispieva to k rozvoju emocionality i výraznosti reči (používanie mimiky, gest, hlasu).
OSMIJANKO nás deti z 10. triedy zaujal i pobavil najviac:
- jazdou na kolobežke do krajiny, kde bolo všetko naopak
- v tejto čarovnej krajine stretol jedovatý kvet, psíka Osmidunča, mačku s machuľou a detektíva, prasiatko ktoré nosí iba šťastie, no premenil sa aj na somára.
Záver bol najčarovnejší a všetko sa dobre skončilo.

Fotografie

28septembra

Informácie pre záujemcov o pohybové aktivity 5 – 6 ročných detí v povinnom predprimárnom vzdelávaní (2.,5.,9. a 10. trieda) , ktoré poskytuje Kids Fun Academy

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
KIDS FUN ACADEMY 2022/2023Hlavné myšlienky KFA:
- Rozvíjať všestrannú pohybovú gramotnosť prvkami všeobecnej pohybovej prípravy v materských školách.

- Prepojiť okres pohybom (učiť a zdokonaľovať základné cyklické a acyklické pohyby pre horné a dolné končatiny).

- Realizovať pohybové mimoškolské krúžky pre ZŠ (všeobecná gymnastika, atletika...).

- Vytvoriť satelitné strediská. Prísť priamo k deťom, využiť ich známe prostredie v MŠ, ZŠ na realizáciu pohybovej aktivity. Minimalizovať presuny po meste. Ušetriť rodičom čas.

- Ukázať športové a osobnostné vzory pre športujúcu mládež (garanti KFA). K dnešnému dňu to sú Radoslav Antl, Klaudia Medlová, Gabika Gajanová, Alexander Slavkovský, Ján Laco, Martin Pacas - www.kidsfunacademy.sk

- Dať možnosť deťom a rodičom niekde patriť. Rovnaké tričká, čiapky, vrecúška... Pravidelné vyhodnocovanie športovca mesiaca a to všetko bez nutnosti trvalej registrácie.

- Dostatočný počet trénerov na tréningu detí.

30augusta

K ZAČIATKU ŠKOLSKÉHO ROKA

Autor: Tatiana Daráková - riaditeľka MŠ
K ZAČIATKU ŠKOLSKÉHO ROKAŠkolský rok 2022/23 začína 5.9.2022.
1. Čo Vaše dieťa potrebuje v materskej škole?

- vhodné prezuvky,
- pohodlné oblečenie,
- náhradné veci v skrinke (spodná bielizeň, ponožky, pančuchy, tričko atď.),
- pyžamo,
- plastový pohár, zubná kefka (okrem detí do troch rokov),
- plastový pohár na pitný režim.

2. Prosíme rodičov, aby svojim deťom veci označili menom a priezviskom.

3. Čo sa týka ďalších potrieb pre deti (cvičebné úbory, potreby do sauny), budú rodičia usmerňovaní priebežne učiteľkami v triede, informáciami z plenárnej schôdze, či triednych aktívov.

4. Prosíme rodičov, aby sledovali oznamy v šatniach na nástenkách.

5. V prvý deň (pri nástupe do MŠ) je j povinnosťou zákonného zástupcu vypísať a odovzdať triednej učiteľke:
Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti - Súbor PDF - súbor PDF

6. Po každej neprítomnosti dieťaťa v MŠ v trvaní 3 dní je povinnosťou zákonného zástupcu vypísať :
Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti - Súbor PDF - súbor PDF

7. Príspevok na stravovanie zákonný zástupca dieťaťa uhrádza vopred, najneskôr do 25. dňa v predošlom mesiaci.

Stravník – dieťa MŠ – denné stravovanie (VZN Mesta Prešov č. 4/2021 článok 6):

Stravník s dotáciou: 0,54 € – celková mesačná suma 11€
Stravník bez dotácie: 1,84 € - celková mesačná suma 38€

STRAVNÉ:
Potravinový účet: SK 98 7500 0000 0040 0842 1238

Informácie ohľadom stravy, VYHLASOVANIE, PRIHLASOVANIE, platby:

VYHLASOVANIE cez záznamník na tel. čísle 051 7775050 alebo internetové odhlasovanie a prihlasovanie.

Vedúcou ZŠS je p. Lenka Hudoková.

8. Príspevok / školné (VZN Mesta Prešov č. 4/2021 článok 2) je:

22 € za dieťa
Tento príspevok sa uhrádza vkladom na účet školy.

ŠKOLNÉ:
Príjmový účet: SK51 7500 0000 0040 0842 1211
od 1.dňa a najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
(ako variabilný symbol uvediete identifikačné číslo dieťaťa a do správy – meno , priezvisko dieťaťa a triedu).

Za dieťa rok pred plnením povinnej školskej dochádzky zákonný zástupca školné neuhrádza.

Čísla účtov sú na nástenke školy, webovom sídle školy a v Školskom poriadku MŠ, Jurkovičova 17, Prešov.
Žiadame rodičov o dôsledné dodržiavanie termínu splatnosti.

9. Ďalšie informácie Vám budú poskytnuté priebežne.

10. Zoznamy detí zadelených do tried nebudú zverejnené, budú ich mať učiteľky v triedach. Rodičia boli oboznámení so zadelením ich detí do jednotlivých tried. V prípade, že predsa len dôjde k nejakej dezinformácii alebo nejasnosti kontaktujte nás.

Kontakty:
E-mail: riaditel@msjurkovicova.sk
t.č. 051/7775011
Mobil: 0911 215 966
Prevádzka MŠ, Jurkovičova 17, Prešov je od 6:30 do 17:00 hod..

Príchod do MŠ je do 8.00 hod. Žiadame rodičov o rešpektovanie stanoveného času.

Ďakujeme

30augusta

Archív článkov šk. roka 2021/2022

kliknite - Archív 2021/2022