Site menu:

logo

Cvična škola PU v Prešove

Sme aj na Facebooku!
Dve percentáMamy a my 12.4.2013
PALCULIENKA
div. Gašparko
viac

POMÁHAJÚ NÁM


logo MSSR
Otvorená škola oblasť športu
logo Kidsmart IBM KIDsmart
logo IBM
logo OMEP
Slovenský výbor Svet. organizácie pre predškolskú výchovu
logo PSK
Charitatívny fond LION
logo PSK
Šport pre všetkých
PreSkoly.sk

Aktivity

VEČERNÍČEK V MŠ
(vložené 24.11.2012)

VEČERNÍČEK V MŠ
Vylievam tmu z džbánu,
na les, na stráň, na vranu.
Už je tu čierna noc
ide sa spať, dobrú noc!

Čo na to poviete? Možno v niektorej inej MŠ to tak je, ale u nás na Jurkovičovej to veru tak nebolo. Deti sa nemohli dočkať, kedy sa zotmie, lebo spolu s pani učiteľkami si pripravili perfektný program na šantenie, šuškanie, strašenie, maškrtenie, maľovanie, strihanie, schovávanie, ale poďme pekne po poriadku. Predstavte si, že aj tí najmenší v našej MŠ sa zabávali, lebo mali pri sebe svojich rodičov. Ukazovali im , aké hračky sú im najmilšie, rodičia videli ako sa hrajú s novými kamarátmi v škôlke, ako ich volajú po mene, ako sa delia s farbičkami a pod. Pani učiteľky mali čas v príjemnej a pokojnej atmosfére na neformálne rozhovory s rodičmi a spolu sa zabávali na tzv. "pikoškách", teda humorných príhodách z domu aj zo škôlky. Popritom všetkom stihli spolu s rodičmi vyrábať aj víly Jesienky zo servitiek, ktorými si potom vyzdobili interiér triedy.
Staršie deti však tmu a večer v MŠ využili celkom inak. Zahráme sa teraz na televízny štáb škôlkarskej televízie VEČERNÍČEK V MŠ a spolu s ním sa pozrieme najprv do 4.triedy, kde sa cvičilo s Kubíkom a vyrábali sa nádherne strašidelné papierové strašidielka. V 11.triede si vymysleli meno pre svetlonosa Huga a spolu s ním podnikali strašidelné hry s padákom a pod strašidelným dáždnikom otláčali jesenné listy na obrus. No, čo poviete? Že toho strašidelného už bolo dosť? Tak to ste teda na omyle. Len čo vojdete do 2. tr. Zaujme Vás strašidelný zámok ježibaby "Korčuli" a deti si tam zorganizovali strašidelnú párty v kostýmoch kostlivcov, stríg, ježibáb a čarodejníc a predviedli rodičom dramatizáciu hry na strašidelný les s piesňou Ľ. Hrehu. Čo bola tá "myšacia epidémia" neviem , ale cukríkový ohňostroj bol báječný. V 13.tr. vyrábali obrázky z prírodnín a chystali vianočné ozdoby z vlny a rôznych špagátov. Úžasné veci sa diali ešte v ďalších triedach kde pôjdeme s našou kamerou na budúci večerníček. V celej MŠ nádherne blikali svetielka z lampášov VEČERNÍČEK V MŠ a v triedach ožívali podivuhodné príbehy našich aj detských slov. Na záver nakukneme k pani riaditeľke, kde bola pre rodičov pripravená ochutnávka pomazánok, na ktorých si deň čo deň pochutnávajú deti. Dospeláci si mohli vypočuť prednášku psychologičky Dr. Sabolovej o školskej zrelosti. Mnohí využili aj prítomnosť logopedičky p. Oríškovej, ktorá diskrétne podávala rodičom cenné rady ohľadom rôznych chýb vo výslovnosti detí. Len čo deti zjedli chutný guľáš, akoby šibnutím čarovného prútika sa zjaví teta večerníčková, teda vlastne naozajstná bábkoherečka p. Mihoková a čáry máry je tu večerníček s názvom "Vlk a sedem kozliatok". A zazvonil zvonec, že je nášmu večerníčku koniec.

Pá - pá, dobrú noc! Príďte aj na druhý rok!

Fotografie - Galéria.
Ľubica Damankošová, 12.trieda.

Zážitkové učenie našimi očami...
(vložené 24.6.2012)

Zážitkové učenie našimi očami... V poslednom čase sa veľa rozpráva o zážitkovom učení. Ak ste o tom ešte nepočuli a neviete si to predstaviť, tak vám prezradím, že to, čo si dieťa (myslím, že aj my, dospelí) vyskúša, vidí, či ochutná, si zapamätá oveľa skôr ako to, o čom mu budeme iba rozprávať. Preto v materskej škole využívame všetky možnosti k tomu, aby sme deťom priblížili rôzne vedomosti nie sprostredkovane, ale práve cez zážitok. V mesiacoch máj a jún sa tak deti dozvedeli prostredníctvom tancov niečo o štátoch Európy (tanečné divadlo Nela) poznávali sme krásy Slovenska v  kole v prírode v Slovenskom raji (projekt Zbojnícke chodníčky...) či pamiatky regiónu Prešov (projekt Zlato nad Soľou) Iste vám deti porozprávali o tom, čo videli a počuli, preto ja iba prikladám fotografie zo spomínaných aktivít, ktoré sme si s našimi deťmi skutočne užili.

Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka školy.

NAŠE LENTILKY VYHRALI SCHOOLDANCE!!!
(vložené 3.6.2012)

NAŠE LENTILKY VYHRALI SCHOOLDANCE!!! Tanečná skupina Lentilky, ktorá sa zapojila do celoslovenskej súťaže Schooldance VYHRALA vo svojej kategórii. Ďakujeme všetkým, ktorí podporili naše dievčatá hlasovaním na webových stránkach súťaze. Pozrite si ešte raz VÍŤAZNÉ VIDEO - schooldance.huste.tv

Vedenie materskej školy a Slávka a Aďka Andraščíkové.

Ako osmičkári máje stavali...
(vložené 27.5.2012)

Ako osmičkári máje stavali
Máj, máj, máj, stužky zapletaj....
zapletaj, odpletaj, ku bilej i modru daj
a červenu na ten kraj,
máj, máj, máj, rozvešeliš kraj...


Slovami tejto krásnej piesne sme všetky deti MŠ, ktoré sa zišli na našom amfiteátri pripravili na slávenie starodávnej tradície – stavanie májov. Kým chlapci doniesli na svojich pleciach nádherné brezy, dievčatá zanôtili šarišské piesne od výmyslu sveta. A ktorá bola tá najžartovnejšia? No predsa

Ako osmičkári máje stavali Mala ja frajira, co še volal Petro,
vžali mi ho ďabli, pozamitac peklo...


Najkrajšou časťou celého podujatia bolo, keď deti z celej MŠ začali za pomoci p. uč. viazať na konáre farebné stužky a premenili obyčajné stromy na nádherné máje, ktoré sú symbolom lásky a priateľstva. Veď nie nadarmo sa hovorí – Máj, lásky čas!
O tento neobyčajný zážitok sme sa podelili aj so školákmi zo ZŠ na Šrobárovej ulici, s ktorými počas roka aktívne spolupracujeme. Celý priebeh sledovali takmer so zatajeným dychom a na konci sa nám so svojou p. uč. Mgr. Evou Brillovou odmenili veľkým potleskom a sladkou odmenou. Do školy si so sebou odniesli vetvičky brezy, ktoré si sami ozdobili farebnými mašľami, ale aj dobrú náladu a niečo z klenotnice našich predkov.

Ľubka, Valika a deti z osmičky.

Fotografie - Galéria

Radosť, hudba a spev na školskom dvore
(vložené 15.5.2012)

Radosť, hudba a spev na školskom dvore Len čo sa vonku trošku oteplilo, na amfiteátri našej MŠ sa konali dve hudobné predstavenia, pri ktorých bolo počuť radostný spev detí.
V apríli našu MŠ navštívil UJO VIKTOR. Predstavil nám svoje najnovšie piesne, ale potešil nás aj tými, ktoré už dobre poznáme. Deti sa v piesni Afrika "naučili" desať cudzích jazykov a dôležité telefónne čísla 150, 155, 158 si ľahko zapamätali pomocou piesne Telefón. Nakoniec si zatancovali pri piesni Šašo.
Zhudobnenú rozprávku sprevádzanú kresbami „O Dvanástich mesiačikoch“ nám v máji prišiel porozprávať a k tomu pekne zaspievať UJO ĽUBO. Piesne boli o Maruške a zlej macoche. Koncert sa deťom veľmi páčil a preto odmenili uja Ľuba veľkým potleskom. Strávili sme spolu príjemné dopoludnie plné hudby, spevu a dobrej nálady.
Z oboch vystúpení sú k dispozícii aj CD nosiče, ktoré si môžete objednať u svojich učiteliek v triede.

Fotografie z oboch predstavení nájdete v Galérii.

Marika Lešková, učiteľka materskej školy.

Osmičkári za bocianmi
(vložené 2.5.2012)

Osmičkári za bocianmi Bol krásny slnečný deň a my sme sa vybrali pozdraviť bocianov, ktorí k nám prileteli z teplých krajín. Naša cesta viedla na Solivar ku lekárni IRIS, kde už tradične hniezdia. Mali sme šťastie. Videli sme mamku bocianicu ako si upratovala v hniezde, potom si očisťovala perie a napokon sa pohodlne usadila. Spoločne sme premýšľali, kde sa asi túla otec bocian. Možno išiel pre potravu, možno pozdraviť známeho a možno... V tento deň sme toho veľa videli aj zažili. Keď sme prechádzali okolo solivarských domov, videli sme tie najkrajšie tulipány, ktoré hýrili rôznymi farbami a pyšne sa vypínali. Nezaostávali ani ostatné kvety – narcisy, modrice, kosatce, šafrany... Očarili nás aj ovocné stromy, ktoré boli krásne rozkvitnuté. Dokonca sme sa naučili rozoznávať čerešňu od ostatných stromov. Na vlastné oči sme sa presvedčili, že ryhy na kôre čerešni nepostupujú pozdĺž ako u ostatných stromov, ale pekne sa obtáčajú do prstenca. Jej hustá koruna nám pripomínala nevestin závoj. Okrem toho sme pozorovali rôznych chrobáčikov, lienky sme sa opýtali aké bude počasie, kde – tu nám popri ušku preletela včielka, či zamával svojimi pestrofarebnými Osmičkári za bocianmi krídlami motýľ. Keď sme prechádzali popri potôčiku, zbadali sme krásnu kačicu ako si spokojne pláva. Na chvíľu sme zatajili dych a započúvali sa do zvukov zurčiaceho potôčika, do spevu vtákov či kačacích tónov. Pri našom túlaní sa solivarskými uličkami sme už tradične zavítali do domu tety Ľubky, kde sme si oddýchli, osviežili sa. Poobzerali sme čo Ľubka posadila – akú zeleninu, kvety... Najväčším zážitkom pre nás bolo pozorovať dve malé jašteričky, ktoré sa veselo naháňali v kvetinovej skalke.

Do školy sme sa vracali unavení, ale plní zážitkov. Dokonca sme sa ešte o jeden postarali v autobuse. Celou cestou sme spievali mix ľudových piesní a pri vystupovaní sme si vyslúžili obdiv a obrovský potlesk. Sme radi, že aj takýmto spôsobom sme potešili našich starších spolucestujúcich a možno im aj spríjemnili deň.
Valika, Ľubka a deti z osmičky.

Fotografie - Galéria.

Spievajúci anjeli
(vložené 26.4.2012)

Spievajúci anjeli Tento rok pripadla táto súťaž, ktorú už tradične organizuje CVČ Jána Pavla II na piatok, 20. apríla. Zišlo sa na nej 90 detí z rôznych materských škôl v Prešove. Súťažilo sa v dvoch kategóriách - jednotlivec a skupina, ktoré v sebe zahŕňali prednes, spev, tanec a divadlo. Deti našej materskej školy sa prezentovali skupinovým pirátskym tancom, spevom ľudových piesní a prednesom poézie. Získali sme dve prvé miesta – za pirátsky tanec a prednes a jedno 2. miesto za spev. Našou výhrou bol pekne prežitý deň plný zážitkov a ceny, ktoré si nájdu svoje čestné miesto v materskej škole.
A kto našu školu reprezentoval?

Adelka Zvarová – prednes pod vedením pani učiteľky Ľubky Damankošovej
Danielka Potocká – spev
Lujza Michalková – spev
Adam Dudaščík – spev
Adam Demjanovič – spev všetci pod vedením pani učiteľky Valiky Volkovej
Katka Závacká – tanec
Katka Šalamonová – tanec
Nikolka Kentošová – tanec
Zara Pudlaeinerová – tanec
Ninka Hanušíková – tanec
Ninka Ištoková – tanec
Vaneska Ferková – tanec
Tamarka Strakayová -tanec
Sárka Lešková – tanec pod vedením pani učiteliek Aďky a Slávky Andraščíkových
Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka školy.

Fotografie - Galéria.

Lentilky to VYHRALI!!!
(vložené 26.4.2012)

Spievajúci anjeli Naše prianie sa stalo skutočnosťou!!!
Zo súťaže Spievajúci Anjeli v kategórii tanec sme si odniesli PRVÉ MIESTO!!!

Minulý týždeň naša materská škola opäť ukázala ostatným, že je plná šikovných a talentovaných detí, ktoré majú na to, aby svoj talent ukázali všetkým. Po nie tak dlhom pôsobení tanečnej skupiny Lentilky ( v takom zoskupení ako momentálne funguje) sme dokázali poraziť všetky materské školy a odniesť si za náš Pirátsky tanec prvé miesto. Tak teraz by sa patrilo povedať jedno verejné a veľké ĎAKUJEME!!!Komu? No predsa neskutočne usilovným detičkám, ktoré v čase keď sa ostatné deti hrali usilovne cvičili, starostlivým rodičom, ktorí nás a svoje deti podporovali a umožnili zúčastniť sa tejto akcie a určite v neposlednom rade ďakujeme našej pani riaditeľke, ktorá vytvorila všetky podmienky na to, aby sme mali možnosť sa ukázať. ĎAKUJEME!!! No a to nie je koniec!!! My sa ešte len rozbiehame a pred nami sú už ďalšie výzvy a ďalšie súťaže, o ktorých Vás určite budeme včas informovať!!! Pozrite sa na naše krásne pirátky - Galéria.
Slávka a Adriána Andraščíkové.

Haló chlapci, haló baby,
V NAŠEJ SKÔLKE MÁME RADI SABI!!!
(vložené 10.4.2012)

A tak sme sa aj my zapojili do súťaže, v ktorej sme sa všetci premenili na skvelých skladateľov a spevákov. Vôbec to nebolo také jednoduché, keďže najprv sme iba vymýšľali a vymýšľali a potom celý deň iba spievali a spievali, ale naše šikovné detičky zo 4. triedy opäť ukázali svoj talent. A ako to dopadlo keď sa spojila detská radosť, talent a veľká túžba vyhrať? No predsa výborne. Skúste si zaspievať s nami. Stačí dobrá nálada a CD Ľuba Hrehu (Hymna školáka):/:Haló chlapci, haló baby,
je tu zdravie, je tu SABI.
Z MilkAgra si jogurt dám,
nad chorobami vyhrávam:/

Re: /:Môžte hľadať v šírom svete,
lepšiu značku nenájdete,
Chalani aj super baby,
tešia sa vždy len na SABI!!! :/


Tak držte prsty, aby sme to vyhrali!
Slávka a Aďka Andraščíkové.

DOD v materskej škole
(vložené 10.4.2012)

DOD v materskej škole
Stalo sa už tradíciou, že materská škola usporadúva pre rodičov novoprijatých detí deň otvorených dverí, kde sa rodičia dozvedia aktuálne informácie o materskej škole, majú možnosť nahliadnuť do tried a všetkých priestorov materskej školy. Tohto roku pripadol tento deň na pondelok, 2. apríla. Od deviatej hodiny sa rodičia postupne stretli s vedením materskej školy, konateľkou centra Aktivity pre všetkých, ako aj s konateľmi spoločnosti Biotherapy, s ktorou materská škola spolupracuje v rámci projektu Zdravá škôlka. Medzi hosťami nechýbala ani predsedníčka Rodičovského združenia, ktorá rodičov informovala o činnosti tohto občianskeho združenia. DOD sme aj tentokrát spojili s odovzdávaním Rozhodnutí o prijatí detí do materskej školy. Ďakujeme všetkým hosťom a rodičom detí za príjemné prežitie pondelkového dopoludnia. Fotografie - Galéria.

Vedenie školy.

VEĽKONOČNÉ VAJÍČKO
(vložené 10.4.2012)

VEĽKONOČNÉ VAJÍČKO
Posledné papierové vločky z okien našej materskej školy sa stratili, slniečko nás pošteklilo prvými hrejivými lúčmi a v tráve zažiarili žlté hlávky prvých podbeľov. Jar je opäť tu! Okná „zakvitli“ plejádou papierových kvetov, vtáčikov a motýľov. Neodmysliteľnou súčasťou jari sú veľkonočné sviatky a s nimi spojený zrod nového života a jeho symbol – vajíčko. Preto bol 3. apríl u nás v našej materskej škole dňom veľkonočného vajíčka. Od skorého rána deti opatrne prichádzali s vyfúknutými vaječnými škrupinkami a vajíčkami. V každej triede sa strihalo, vystrihovalo, maľovalo, nalepovalo, vytrhávalo, obkresľovalo – no prosto tvorilo. Hotové produkty zdobia naše triedy i chodby. Chcete sa inšpirovať? Pozrite si naše fotky!

Iveta Dzadíková.

Snežienka
(vložené 10.4.2012)

Snežienka
Haló, haló dobrá správa,
slniečko zas svetu máva.
Jar rozvonia celý svet,
veru ani v našej škôlke zimy už niet.


A ako sme jar privítali? No predsa ako inak ako piesňou, básňou či jarným tancom. A s jarou do našej materskej školy prišla aj jarná víla. Tej sa, ale usmievať nechcelo a vôbec nebolo také jednoduché jarnú vílu rozveseliť. Prečo?

Pred celým svetom snežienka sa ukryla,
a jarná víla len po nej túžila.
Až keď deti jarnej víle úsmev na tvári vyčarili,
vtedy sa na oblohe prvé lúče slnka objavili.


A ako to celé vyzeralo? Na to sa pozrite sami.

Slávka Andraščíková.

Korčuľovanie
(vložené 10.4.2012)

Korčuľovanie
Korčuľovanie? A v škôlke? Nemožné! A predsa! V MŠ Jurkovičova sa naše deti nielenže prvýkrát postavili na korčule, ale dostali základy a zdokonalili sa v technike tohto zimného športu. Z pohľadu rodičov zúčastnených detí bola táto aktivita realizovaná v pravidelných intervaloch a na vysokej pedagogickej úrovni, čoho dôsledkom je aj toto poďakovanie všetkým pedagógom Milke, Baške, Ivetke, Beátke, Ide a Katke, trénerom Tomášovi a Radovi a predovšetkým pani riaditeľke Mgr. Monike Imrichovej za odhodlanosť a lásku s akou pristupovali k všetrannému rastu našich ratolestí. ĎAKUJEME!!!

Fotografie - Galéria. Rodina Dudaščíkova.

Ako sa 8-čkári so zimou lúčili a jar vítali
(vložené 27.3.2012)

Ako sa 8-čkári so zimou lúčili a jar vítali
"Morena, Morena, kde si prebývala?
Tam hore, tam hore, v tej tmavej komore."


To boli úvodné slová piesne, ktorú sme spievali, keď sme sa vybrali hodiť Morenu do Sekčova. Aj takýmto dávnym zvykom sme sa rozlúčili so zimou a privítali jar. Morenu sme si sami zhotovili – naplnili slamou, vyobliekali, vymaľovali a v sprievode našich poslucháčov (Lucky, Martinky, Janky a Valentína) a  p. učiteliek Valiky a Ľubky sme sa vybrali ku rieke Sekčov. Vo veľkom zástupe spievajúc rôzne ľudové piesne sme okoloidúcim vyčarili úsmev na tvári, ale aj otázniky. Pri rieke sme Morenu poriadne vyspovedali, niektorí si s  ňou dokonca aj zatancovali. Nóóó...na otázky bola skúpa, čo sa o tanci povedať nedá. Po zapálení sme ju hodili do vody a  dlho sme jej mávali a pozorovali ako ju unáša prúd. Na záver sme si spokojne zakričali: "Hej, hej, hej, dosť tej zimy zlej!" A takto sme definitívne vyprevadili zimu a privítali jar. Bol to veľmi pekný zážitok, na ktorý budeme dlho spomínať.

Deti, poslucháči a Valika s Ľubkou z 8. triedy.

Rozprávka v podaní našich detí
(vložené 22.3.2012)

Rozprávka v podaní našich detí
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna škola. V tej škole bola trieda a deti z tej triedy mali veľmi rady rozprávky. Jednu z nich mi v rámci hospitačnej činnosti v ich triede aj predviedli. Uhádnete, ktorú rozprávku mi deti 5.triedy zahrali?
Fotografie - Galéria.

Úsmevy
(vložené 22.3.2012)

Úsmevy
Možno aj vám vyčaria úsmev na tvári usmievajúce sa deti 7.triedy, ktoré sa takto tešili z prvých teplých dní a z hier na školskom dvore. Myslím, že v súťaži o najkrajší úsmev by boli všetci horúcimi adeptmi na víťazstvo....
Fotografie - Galéria.

Kto sebe ňezna na chľeba zarobic, ňezna ho aňi odkrojic...
(vložené 17.3.2012)

Kto sebe ňezna na chľeba zarobic, ňezna ho aňi odkrojic...
V jeden krásny deň nás čakalo v našej triede veľké prekvapenie. Kandidátka Zuzka nám povedala, že budeme piecť chlebík tak ako kedysi naše babky. A veru. Na stole boli pripravené dve drevené misky, sito na osievanie múky a suroviny. Opásali sme si zásterky, poriadne poumývali ruky a dali sme sa do práce. Robota nám išla od ruky. Dávali sme dobrý pozor na to, čo hovorí Zuzka a „prácu“ sme si spríjemňovali spevom veselých ľudových piesní.
Najprv sme si naosievali múku, do nej sme dali varené - už pretlačené zemiaky, ktoré sme posolili. Ďalej sme pridali droždie a  jemnučké a voňavučké... Potom sme chlebík dali piecť do rúry. Kým sa piekol, my sme sa poriadne vysánkovali a mráz nám krásne Kto sebe ňezna na chľeba zarobic, ňezna ho aňi odkrojic... cukor. Cesto sme nechali vykysnúť potom sme doň pridali vodu a poriadne vymiesili. Vyskúšal si to každý – veď cesto bolo také vymaľoval líčka. A viete čo nás zlákalo späť? No predsa nezameniteľná vôňa chleba, ktorá sa šírila široko – ďaleko. Najprv sme ho ochutnali my a potom sme sa podelili s ostatnými. A niekoľko omrviniek ostalo aj pre vtáčikov.
Bol to pre nás krásny deň a nezabudnuteľný zážitok. Zaiste si takýto chlebík upečieme aj doma s mamičkou.
Fotografie - Galéria.

deti a Zuzka z 8. triedy

AJ MY ĎAKUJEME...
(vložené 12.3.2012)

motýľ Tak ako niekoľko rokov po sebe, aj tento rok sme sa po prvom poriadnom snežení začali pripravovať na uskutočnenie zimnej školy v prírode s výučbou základov lyžovania. Hneď pri prvej zmienke o organizovaní tejto našej nadštandartnej aktivity, sa prihlásilo viac ako 20 detí. Bolo to náročné, pretože viac ako polovica z nich ešte nikdy na lyžiach nestála. Pani inštruktorky Monika, Ľubka, Katka a Milka sa však postarali o to, že takmer všetky deti si základy lyžovania osvojili. Na návrh rodičov sme o mesiac organizovali v poradí druhú zimnú školu v prírode, na ktorú sa prihlásilo ešte viac detí a čo sa nám ešte nikdy nepodarilo, o dva týždne sa uskutočnil tretí pobyt v prírode na ktorom bolo takmer 20 detí. Všetky tri pobyty boli úžasné, deti poslušné, snaživé, šikovné, počasie nádherné a domov sme sa vrátili opálení, zdraví a plní dojmov. Tretia škola v prírode bola ešte špecifickejšia a obohatená o ukážky záchranárov, či prevozu motýľ zranených pomocou vrtuľníka. Naše úsilie o nácvik správneho, ale hlavne bezpečného lyžovania bolo ocenené hneď niekoľko krát. Zo strany rodičov, starých rodičov, či náhodných ľudí, ktorí sa pri nás často zastavovali, ale najviac nás potešilo ocenenie Horskej služby na Slovensku s poďakovaním za vzorný priebeh lyžiarskeho výcviku. Veľmi nás potešili aj sladké dobroty od rodičov, ktorí sa postarali o to, že sme deťom mohli každý deň dopriať na svahu bohatú desiatu. V jednom takom balíčku sme našli aj krásny list:

"Vážená pani riaditeľka. Po zhliadnutí DVD videa z lyžiarskeho výletu by som sa chcela týmto listom poďakovať celému kolektívu za vašu prácu, ktorú robíte pre všetky deťúrence. Vidím, že ste úžasný kolektív a najlepšia škôlka v Prešove. Preto aj vy si zaslúžite medaily za vaše schopnosti a ochotu, kde ste naučili moju vnučku Soničku lyžovať, korčuľovať a plávať. Preto som si dovolila zaslať Vám a Vášmu kolektívu sladkú odmenu."
Babka Soničky Semanovej


Padlo nám dobre vypočuť si zo strany vás, našich rodičov pochvalné slová, pretože aj keď to vo chvíli keď už stojíme všetci na lyžiach, či jazdíme na vleku vyzerá úžasne, je za tým poriadne množstvo kvapiek potu všetkých inštruktoriek, ale aj našich - vašich detí. A verte, že ocenenie najlepšia inštruktorka, ktoré nám pripravila za všetkých rodičov predsedníčka Rodičovského združenia p. Robová, prinieslo úsmev na tvár všetkým jednotkám na svahu - Katke, Ľubke, Monike, aj Milke. Samozrejme cena sa ušla aj našej kolegyni Rii, za nácvik správnej jazdy na klzáku. Za všetky ocenenia, za 24 hodinovú, takmer mesačnú prácu mojich kolegýň mimo domova, za deti, ktoré boli naozaj perfektné všetkým aj ja posielam jedno veľké ĎAKUJEM.

Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka školy

Fotografie nájdete v Galérii.

Ako deti z 8- čky po historickom centre Prešova sa túlali...
(vložené 12.3.2012)

Ako deti z 8- čky po historickom centre Prešova sa túlali...
Deťom z 8- čky je hej. Do škôlky rady chodia a to aj preto, lebo spolu s Valikou a Ľubkou len samé fajnové výlety vymýšľajú. Ako aj toť ,nedávno. Spolu s rodičmi dostali takúto úlohu : „príde k vám návšteva z iného mesta, kde by ste ju v Prešove zaviedli? Čo zaujímavé v našom meste by ste ukázali? Čudovali by ste sa, ale odpovedí prišlo neúrekom. Tak napríklad Katka by návštevu zaviedla do Karafovej väznice, Saška do Galérie, Adamko do Divadla Jonáša Záborského, Timea do Katedrály sv. Mikuláša a Tomáško do Múzea. Hlasovaním si deti vybrali Šarišské Múzeum, lebo práve v tomto čase bola výstava "Rajbaňe a bigľovaňe" , čo v preklade znamená "Pranie a žehlenie" .Len čo mrazy trošku poľavili, hybáj na výlet do múzea. Všetko tam bolo úžasné, bombové, zvláštne a hlavne starodávne. Mali ste vidieť všetky tie plechové vane, rajbačky, mangle ale najviac ich očarili starodávne žehličky. Napočítali sme ich vyše stovky. Veď sme ich pre vás aj odfotili. Cestou do škôlky sme chrúmali čokoládu od Kristínky a bolo nám výborne. Pozývame aj Vás, výstava trvá do konca februára. Neoľutujete!!!

Valika a Ľubica - 8. trieda

Fotografie - Galéria.

Na oblohe hviezdička...
(vložené 12.3.2012)

Na oblohe hviezdička...
„Na oblohe hviezdička, žmurkaj na nás trošíčka.
Nech to všetky deti vedia, hviezdy na nás z diaľky svietia.“


To bola krátka riekanka, ktorú nás naučila hviezdička. Pýtate sa odkiaľ? No predsa z planetária.
V jeden krásny zasnežený štvrtok sme sa vybrali s p. uč. Valikou a Ľubkou na exkurziu do hvezdárne a planetária. Zobrali sme so sebou aj našich „veľkých“ kamarátov – Martinku, Lucku, Zuzku a Valentína (poslucháčov Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity). Sprevádzala nás tam milá teta, ktorá nám rozprávala o rôznych vesmírnych zaujímavostiach a odpovedala nám na naše zvedavé otázky. Najprv sme si chvíľu pozerali kreslené rozprávky v premietacej miestnosti, kde bolo veľa rôznych glóbusov a iných prístrojov. Potom sme sa pohodlne usadili pod umelou hviezdnou oblohou, kde na nás už čakala krásna astronomická rozprávka "Martin a hviezda". A práve táto hviezdička z rozprávky nás naučila spomínanú riekanku. Ako pamiatku na planetárium nám naše p. uč. kúpili záložky do knihy. Do materskej školy sme sa vrátili plní zážitkov, ale aj s hladným bruškom. O to sa už postarala naša kuchárka – teta Boženka, ktorá nás už netrpezlivo vyčkávala s chutným obedom. Už teraz sa tešíme, aký ďalší zážitok nám pripraví Ľubka a Valika.

deti a p. uč. z 8. triedy

Fotografie - Galéria.

Návrat k prázdninám...
(vložené 12.3.2012)

Návrat k prázdninám...
Počas jarných prázdnin, v pravidelnom termíne korčuľovania našich detí na ľadovej ploche zimného štadióna v Prešove, prebehlo opäť spoločné korčuľovanie rodičov a detí. Napriek tomu, že sme o ponúkanej aktivite informovali rodičov prostredníctvom mailových adries až dvakrát za sebou, informácia sa objavila aj na facebooku, neprišlo nás na štadión veľmi veľa. Verím však, že tí, ktorí si v zhone každého dňa našli chvíľku a prišli medzi nás neoľutovali a prežili spoločne so svojimi deťmi v rámci nášho motta Hravo a zdravo príjemnú hodinku.

Fotografie - Galéria.

Školáci na návšteve v Osmičke...
(vložené 19.12.2011)

motýľ
Ej gazda, gazda, stavajce hore,
bo veľka jasnos na vašim dvore...


Slovami tejto piesne sme začínali náš vianočný program v osmičke. Vianočne sme naladili nielen rodičov, ale aj školákov a ich pani učiteľku, s ktorými aktívne spolupracujeme. Tento raz sme ich na oplátku pozvali my - do našej materskej školy (možno neviete, že my sme sa už v ZŠ boli pozrieť a videli sme ako to vyzerá na ozajstnej vyučovacej hodine). Predviedli sme sa im s vianočným ľudovým pásmom, zloženým z množstva piesni, hier, vyčítaniek, kolied a vinšov. Školáci nás odmenili veľkým potleskom a sladkými dobrotami Na záver sme si spoločne zaspievali, pohostili sa a zaželali krásne Vianoce.

Fotografie nájdete v Galérii.


deti a Ľubka s Valikou z 8. triedy

Osmička na sladkej nohe...
(vložené 19.12.2011)

motýľ
Poznáte tú rozprávku o cukríkovej škôlke? Že nie? Škoda, lebo by ste vedeli, že mala jedno poschodie mentolové, druhé lentilkovo – kakaové a tretie karamelové. Sladko rozvoniavala a každý deň svojím škôlkárom pred spánkom medovým hláskom rozprávala sladké príbehy. Deťom z 8. triedy sa takéto príhody stávajú často a pri rôznych príležitostiach. Aj nedávno, keď ráno prišla Danielka s mamkou Potockou do škôlky , v škatuli s nimi prišlo aj kusisko torty. Mňam! Aká len bola dobrá... a banánová... a marcipánová...mňam! Pochutnali si na nej nielen deti, p. učiteľky, ale aj teta čo nám upratuje a varí. Dalo by sa povedať, že osmička má sladký život a vďaka mamke Potockej si žije nie na vysokej, ale na sladkej nohe.

Fotografie nájdete v Galérii.


deti a Ľubka s Valikou z 8. triedy

 Naše kroky smerovali do Ekoparku...
(vložené 4.12.2011)

motýľ
A čo sme tam videli? Už pri vstupe sme si všimli rozľahlú záhradu. kde nás privítala pani lama, tvrdohlavý baran, huňaté ovečky a veľmi milé poníky. Keď sme si tieto zvieratká poriadne poobzerali, vybrali sme sa na návštevu za pani opičkou a jej dcérkou, a tiež ich susedmi králikmi, hrabošmi a andulkami. V teplej izbičke, kde sa tieto zvieratká schovávali pred zimou, nám pani ošetrovateľka prezradila pár zaujímavých informácii o opičkách. O niekoľko minút sme navštívili terárium, kde kvákali žabky, syčali hady a kde na nás vyvaľovali očká veľké aj malé rybky. Všetky zvieratká sme si zblízka pozreli a v nadšení sme kráčali za poslednou zastávkou, kde čakal pyšný páv, zlatý bažant a tučné morčatká. Aj týchto kamarátov sme poobdivovali, tíško sme im pozdravili a spoločne zamávali: "Tešíme sa opäť, na stretnutie s Vami."

Fotografie z návštevy nájdete v Galérii.

Večerníček v materskej škole
(vložené 14.11.2011)

motýľ
Ďakujeme všetkým hosťom a rodičom za účasť, príjemnú atmosféru, podnetné informácie a množstvo milých výtvorov a zážitkov, ktoré tu po sebe zanechali. Veríme, že tak ako sme si spoločne priali, stretneme sa zasa na Večerníčku v materskej škole aj v roku 2012.

Fotografie z Večerníčka nájdete v Galérii. Pozvánku s programom si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz

Zábava škôlkárov - vyrábali ježkov
(vložené 20.10.2011)

Zábava škôlkárov - vyrábali ježkov
Deti našej školy majú za sebou ďalšiu zaujímavú aktivitu... Veď posúďte sami - Galéria. Všetkých našich ježkov, ako aj ďalšie práce detí zapojených do prehliadky Svet okolo nás, si môžete pozrieť od zajtra pred sobášnou sieňou MÚ a od 26.októbra v obchodnom centre MAX na Sekčove.

Nesneží a my sme (spomienkami) na lyžiarskom zájazde....
(vložené 6.5.2011)

mš jurkovičova
Aj keď zima už skončila a vidieť snehovú prikrývku môžeme už iba na horách, my sa dennodenne vraciame k zážitkom z "lyžovačky" nášho syna, ktoré zažil počas zimnej školy v prírode spojenej s výučbou základov lyžovania spolu s ďalšími deťmi z materskej školy na Jurkovičovej ulici v Prešove.
Bol január, keď sme si všimli oznam o organizovaní tejto v rámci nášho mesta ojedinelej aktivity v rámci materských škôl. Aj keď s počiatočnými obavami, mš jurkovičova samozrejme so súhlasom nášho predškoláka, prihlásili sme Samka na štvordňový pobyt na Drienicu. Obavy plynuli hlavne z toho, že tak, ako väčšina detí v jeho veku, nebol Samko bez nás, rodičov ešte ani jednu noc. Obávali sme sa tej prvej noci a čakali na ranný telefonát, či náhodou...
Na naše prekvapenie, nič také sa nekonalo. Počiatočné obavy sa zmenili na zvedavosť, či sa pani učiteľkám – inštruktorkám, podarí naše dieťa naučiť aspoň niečo z lyžovania. V posledný deň dopoludnia nám bolo umožnené prísť za deťmi na kopec, porozprávať sa s učiteľkami a vidieť ich priamo pri práci s deťmi. V piatok, keď sme si pre dieťa prišli, nevideli sme ani náznak toho, že sa nevie od radosti dočkať rodičov. Dokonca som mala mš jurkovičova pocit, že ak by to trvalo ešte zopár dní, Samko v pohode všetko zvládne. A lyžovanie? Nedalo sa v tej chvíli hovoriť o samostatnom lyžovaní, no pokrok bol očividný. Synček bol spokojný, nebojácny, počúval pokyny inštruktoriek a hlavne sme na ňom videli radosť s akou plní úlohy, že to chce on sám. V ten deň dostali všetky deti odmeny za snahu a zvládnuté úlohy a my sme v obklopení pani učiteliek premýšľali o tom, či by nebolo dobré zorganizovať takýto pobyt pre deti ešte raz. Boli sme presvedčení, že ak sa to podarí, náš Samko tam nebude chýbať. V čo sme tajne dúfali, to sa aj splnilo. Všetko sme si zopakovali znova , až na moment, že svoje dieťa sme vyprevádzali bez obáv, s úsmevom na tvári mš jurkovičova a s očakávaním, čo sa dá s takými deťmi v rámci lyžovania ešte zvládnuť. Týždeň ubehol zasa veľmi rýchlo. Už v úvode panovala medzi deťmi a  inštruktorkami dobrá nálada a tá trvala až do konca pobytu na Drienici. Tentokrát sme po príchode na kopec nevychádzali z údivu. Naše dieťa lyžovalo celkom samé, bez obáv sa púšťalo dole kopcom, jazdilo na vleku. Takýto pokrok som veru nečakala. Bola radosť pozerať na všetky deti , ktoré sa správali na kopci ako veľkí lyžiari. Od toho okamihu sme na svahu každý voľný víkend. Okrem novej zábavy – lyžovania, trávime oveľa viac času spolu, v prírode.
mš jurkovičova Obdivujem všetky pani učiteľky, pre deti tety inštruktorky, za to, že sa im podarilo to, čo sa niekedy nepodarí ani inštruktorom vo vychytených lyžiarskych strediskách. Preto by som sa chcela za seba, ale aj za všetky deti a ich rodičov poďakovať pani učiteľkám z materskej školy na Jurkovičovej ulici Katke Káňovej, Milke Cervovej, Ľubici Damankošovej a tiež pani riaditeľke Monike Imrichovej, že strávili s deťmi toľko času, že ich neúnavne obliekali, obúvali, vyzúvali, zapínali, mš jurkovičova dvíhali zo snehu, keď padali. Ale takisto sa chcem poďakovať za čas strávený s deťmi mimo svahu vo welnes, či pri iných činnostiach súvisiacich so zimnou školou v prírode. Za všetky zážitky na ktoré často spomíname, za fotografie a ceny, z ktorých sa veľmi tešíme. Veď tá 24-hodinová starostlivosť o naše deti je mnohokrát nedocenená.

Fotografie - Galéria

Katarína Nagyová, rodič šťastného dieťaťa 7.triedy

Žabky a rybky v jednom bazéne
(vložené 6.5.2011)

mš jurkovičova
Je piatok popoludní a ja pomaly odchádzam na bazén Delfín, ktorý je pre mňa, moje kolegyne, naše deti a ich rodičov miestom, kde sa týždeň čo týždeň hráme a popri tom učíme základom plávania. V duchu si opakujem cvičenia, ktoré dnes s deťmi budeme vo vode realizovať a teším sa na zážitky, ktoré s nimi zažijem.
mš jurkovičova Už pred pár rokmi, keď som v rámci zvyšovania kvalifikácie absolvovala inštruktorský plavecký kurz organizovaný metodickým centrom v Prešove som uvažovala nad tým, ako by som získané skúsenosti preniesla do praxe. Pretože v materskej škole sa orientujeme na podporu zdravia a zdravý životný štýl a do mnohých aktivít zapájame aj našich rodičov, nápad prišiel pomerne rýchlo a dnes s radosťou konštatujem, že sa aj ujal. Svedčí o tom záujem zo strany rodičov, ale aj dennodenné otázky detí, kedy už bude piatok, keď sa všetci stretneme vo vode.
mš jurkovičova A čo uvidíte, až sa raz na nás prídete pozrieť? No predsa malé žabky, ktoré sa s pomocou a podporou rodičov pomalinky učia hrať s vodou a vo vode, a šikovné rybky, ktoré dokážu zo  dna bazéna vyloviť drobné predmety, ležať na vode a oddychovať, či preplávať niekoľko metrov. Teší ma, že za ten čas, ktorý tento školský projekt realizujeme, sa mnohé žabky zmenili na rybky, že rodičia s údivom sledujú, ako vplývajú kolektív a pani učiteľky na rýchlejšie zvládnutie úloh v bazéne, že ich deti dokážu vo vode oveľa viac, ako oni samy.
mš jurkovičova Pre mňa samotnú je hnacím motorom do budúcna poznanie, že aj vďaka nášmu projektu chodia rodičia s deťmi do bazéna aj v  iné dni v týždni, že sa vo vode vytvárajú nové priateľstvá medzi deťmi, či rodičmi materskej školy, že aj rodičia – neplavci podporujú svoje dieťa a prichádzajú s ním do vody, že sa deti vďaka zaujímavým cvičeniam prestanú vody celkom báť. Dôkazom,   že sa deti na piatok naozaj tešia je malá príhoda mš jurkovičova trojročnej Veroniky, ktorej mamka vysvetlila, že piatok je vtedy, keď si berieme z materskej školy pyžamká domov. V pondelok popoludní si naša Veronika zbalila pyžamko do skrinky a na otázku pani učiteľky, prečo si ho berie domov odpovedala. „No predsa preto, lebo už chcem ísť do bazéna...“ Fotografie - Galéria

Mgr. Monika Imrichová, riaditeľka školy

Pohyb - my a naši rodičia!
(vložené 6.5.2011)

mš jurkovičova
My deti vnímame pohyb ako jednu zo svojich základných životných potrieb. Tešíme sa z akejkoľvek činnosti. Cvičenie nám vo svojej podstate dáva možnosť objavovať niečo nové. Záleží najmä na vás naši milí rodičia. Najlepším spôsobom, ako nás ovplyvniť , je pozitívny príklad. Spoločné pohybové aktivity nás detí a vás rodičov, vaša účasť na našich športových programoch, u nás vytvárajú dobrý vzťah k športu, ale aj k vám rodičom.
mš jurkovičova Od pondelka sme sa nemohli dočkať na nedeľu, kedy sa stretneme na spoločnej hodine korčuľovania s vami rodičmi, našimi učiteľkami a trénermi hokejových prípravkárov.
Konečne nastal deň "D". Vysmiate tváričky nás detí a vás rodičov predznamenával, že prežijeme veselú a hlavne spoločnú víkendovú hodinku na Zimnom štadióne. Na ľade nás čakalo malé prekvapenie v podobe naozajstného tréningu malých hokejových "olympionikov". Predviedli nám ako prebieha ich tréning. Spolu s nimi sme si mohli vyskúšať malé akrobatické prvky na ľade. Preskoky cez hokejku, rôzne kľučky a brzdenie pred mš jurkovičova hokejkami. Niektorým to šlo vynikajúco a niektorý ešte absolvujeme pár hodín korčuľovania a môžeme sa prihlásiť do prípravky hokejových "reprezentantov". Potom sme spolu ruka v ruke korčuľovali s ockom či s mamkou. Mamky a ockovia nám predviedli čo oni dokážu na ľade a potom my im, čo sme sa naučili na hodinách základov korčuľovania. Keď sa blížil záver našej hodiny pani riaditeľka Monika nám rozdala diplomy absolventov základov korčuľovania a malé darčeky. Na samotnom konci nechýbalo ani spoločné fotografovanie. Cítili sme sa ako korčuliarke a  hokejové hviezdy. Z klziska sme odchádzali s úsmevom na tvári a s dobrým pocitom, že sme prežili peknú spoločnú hodinku s tebou ocko a  mamka a našimi pani učiteľkami.

mš jurkovičova Šport sa rovná:

Fotografie - Galéria

Deti z 5. triedy a pani učiteľka Katka Káňová

Predplavecká príprava - jeseň 2010
(vložené 24.11.2010)

mš jurkovičova
Ahojte všetci! Radi by sme sa s Vami podelili o zážitky, ktoré sme mali možnosť zažiť prvé dva novembrové týždne. Ako prvá trieda v tomto školskom roku sme nastúpili na predplaveckú prípravu. Nevedeli sme síce, čo nás presne čaká, ale veľmi sme sa tešili. Zbalili sme do ruksaka plavky, prezuvky, krém , hrebeň a šli. Každý deň sme spolu s p. učiteľkami cestovali trolejbusom č. 4 až na konečnú sídliska 3. Pýtate sa, prečo? No preto, lebo tam sa nachádza MŠ Bajkalská, ktorá má bazén prispôsobený predškolákom. Keďže nás bolo dosť veľa, teta nás rozdelila do dvoch skupín. Najprv išli plávať dievčatá – veď majú predsa prednosť...a my chalani sme sa mohli zatiaľ chvíľu pohrať v herni. Keď sme jedným očkom mrkli na naše baby, to ste mali vidieť. Pózovali v plavkách ako ozajstné modelky. Pani mš jurkovičova učiteľka plávania nám každý deň niečo nové ukázali, hrali sme sa na rôzne zvieratká – na psíčka, krokodíla, raka, robili sme medúzu ... V dvojiciach sme vytvárali „fúriky“ a vzájomne sme sa ťahali po celom bazéne, fúkali sme do malých loptičiek, hlavou sme posúvali väčšie lopty, pokúšali sme sa podplávať popod vodu cez obruč a mnoho ďalších zaujímavosti, ktoré nám pani učiteľka plávania pripravila. Povedala nám, že sme statoční. Posledný deň sme mali super diskotéku vo vode a mohli sme sa hrať so všetkými pomôckami, ktoré tam boli. To ste mali vidieť. Spoločne sme tancovali, skákali vo vode, robili sme dážď, ponárali sme sa, plávali a to všetko umocňovala tanečná hudba, ktorá sa ozývala z reproduktorov. A čo by to bolo za plávanie, keby sme nedostali vysvedčenie. A aké bolo? No predsa „mokré“. mš jurkovičova Takmer všetci sme v ňom mali napísané: splývanie 400 alebo 800 metrov. Sme radi, že sme túto akciu mohli zažiť na vlastnej koži. Na záver sme si u nás v našej MŠ urobili súťaž v tom, kto si zapamätal najviac názvov zastávok. A kto vyhral? No predsa všetci. Veď kto by si ich nezapamätal, keď sme cez nich prechádzali celé dva týždne?


Mgr. Valéria Volková

Večerníček v materskej škole, alebo: Rozprávkou sa to neskončilo...
(vložené 3.11.2010)

mš jurkovičova
Aj keď Večerníček, čiže divadelné predstavenie o Snehulienke, malo byť bodkou za tradičnou akciou materskej školy - kde po pracovnej dobe až do neskorých večerných hodín sa stretávame s rodičmi, učiteľmi, ostatnými zamestnancami školy, ako aj s odborníkmi s ktorými pri výchove detí prichádzame do styku - stretávali sme sa v triedach ešte dlho po rozprávke. Teší ma to, pretože to znamená, že ste sa cítili - ak si to môžem dovoliť povedať - dobre. Možno by bolo vhodné, aby sa k tejto aktivite školy zameranej na prehĺbenie spolupráce, či zlepšenie komunikácie medzi všetkými zainteresovanými vyjadrili hlavne tí, pre ktorých to všetko už niekoľko rokov pripravujeme. Hovorím o vás - milí rodičia. Budeme radi, ak aj vy napíšete svoje postrehy, prípadne námety na ďalšie stretnutia, či konkrétne na túto aktivitu, ktorá sa bude opakovať zasa o rok. No nakoľko je takéto stretnutie, jeho atmosféra a rozhovory s vami aj zrkadlom toho, ako vnímate našu mš jurkovičova materskú školu, chcem vám čo najsrdečnejšie poďakovať za to, čo ste si s deťmi na triedach pripravili. Z môjho pohľadu je stretnutie s vami na takejto menej formálnej úrovni veľmi dôležité, pretože sa vidíme trošku ináč, dozvieme sa navzájom to, na čo možno v bežnom rýchlom tempe dňa nie je čas. Teraz sme mali viac priestoru na komunikáciu o deťoch, trošku sme sa pobavili, poučili, či zasmiali a možno ste niektorí po prvý krát videli svoje dieťa priamo "v akcii" medzi svojimi kamarátmi.
Vy, čo ste prišli, sa možno nájdete aj na spoločných fotografiách z tried. Vy čo ste prísť nemohli sa snáď inšpirujete aj fotografiami mš jurkovičova a o rok vás tu uvidíme tiež. Naozaj a úprimne, budem rada, ak bude naša škola aspoň jeden krát v roku miestom, kde sa všetci stretneme, porozprávame s odborníkmi, či spoločne zaspomíname na prežité chvíle trebárs aj na takýchto akciách školy. Teším sa na vaše podnety, nápady, ktoré skvalitnia našu spoluprácu, či na ďalšie stretnutia v triedach. Veď onedlho sa spoločne stretneme na vianočných besiedkach, oslavách Dňa matiek, veľkom karnevale, či na rozlúčkach s predškolákmi. A isto iste aj na iných aktivitách školy.

Nezabudnite! V utorok 9.11.2010 Zumba pre všetky mamičky, ktoré si chcú zacvičiť ! Zmena sa týka začiatku hodiny. Pre krúžky, ktoré sa realizujú v telocvični je posunutý začiatok hodiny na 16.30 s tým, že v prípade potreby bude zabezpečená aj služba pre vaše dieťa.

mš jurkovičova

Dovoľte mi ešte poďakovať sa tým, ktorí prispeli k príjemnej atmosfére stretnutia:

Všetci zamestnanci školy ( pani učiteľky, tety kuchárky a tety upratovačky )
JUDr. Pavel Hagyari – primátor mesta
Mgr. Gertrúda Oríšková – logopedička
Mgr. Anna Senderáková – školská psychologička
PaedDr. Alena Farkašová – konateľka spoločnosti DC Aktivity pre všetkých
Študenti Fakulty zdravotníctva PU PF v Prešove
Zamestnanci MÚ v Prešove OŠKaŠ Mgr. Ľudmila Kravčáková a Mária Tejščáková

Sponzormi podujatia boli :

Rodičia školy
Pekárne Florida
Zelenina Wastex
Divadielko Gašparko – p. Mihoková
Iveta Lipovská
Radoslav Bačik

Fotografie - Galéria.


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ

Nový projekt - Plávanie rodičov a detí
(vložené 9.11.2009)

mš jurkovičova
Opäť po takmer roku navštívil našu materskú školu výborný hudobník a zberateľ ľudových piesní - Anton Budinský, spolupracovník STV a SRo. Oblečený prišiel v typickom očovskom kroji, ukázal a zahral na tradičných, aj netradičných ľudových nástrojoch - na fujare, na panovej flaute, na handrárskej píšťale, na gajdách, drumbli, heligónke, na pastierskom rohu, biči, či pastierskej trúbke.... Azda najviac nás zaujal jeden netradičný "nástroj", ktorý má v podstate každý doma. Ste zvedaví o čo ide? mš jurkovičova Predstavte si, že p. Budinský nám zahral aj na obyčajnej rúre – teleskopickej tyči od vysávača!!! A okrem vyhrávania nám ukázal aj správnu techniku vyhrávania na takomto nástroji. Najdôležitejší je pri tom správny fuk.

Čo poviete, neskúsite? Potom nám dajte vedieť, ako sa vám darilo!

V úplnom závere stretnutia s p. Budinským sme si v peknom rytme - raz, dva, tri, raz, dva, tri - zatancovali valčík. A aby nám nebolo málo, tancovali sme aj polku a bodkou za všetkým bol rezký pravý čardáš!


Mgr. Valéria Volková, učiteľka 4.triedy

Nový projekt - Plávanie rodičov a detí
(vložené 9.11.2009)

mš jurkovičova
Možno si niekto pomyslí, že je to zbytočné. Veď dnes plaveckú prípravu absolvujú povinne všetky deti v základnej škole. No potom, čo sme sa v lete pokúšali naučiť deti plávať, či odučiť ich zlým plaveckým návykom v letnom športovom kempe na Drienici, ktorý sa konal v rámci projektu Otvorená škola – oblasť športu s finančnou podporou MŠ SR, PSK a MÚ v Prešove sme si povedali, že by to mohlo mať efekt, keby aj rodičia videli správnu plaveckú techniku, aby sme spolu pomalými krokmi naučili deti tešiť sa z vody a niektoré možno aj plávať. A hlavne správne dýchať vo vode, pretože s týmto majú deti najväčší problém. Práve na tieto aktivity realizované rôznymi hrami vo vode a s s vodou sa mi zdá predškolský vek najvhodnejší. Tak sa o to pokúsime. Tí, ktorí sa do projektu zapojili budú spolu s nami priekopníkmi takejto aktivity v našej škole a možno aj v celom meste. mš jurkovičovaDnes sme zažili počiatočné obavy a potom radosť zo šantenia detí vo vode a kto s nami dnes v bazéne bol, iste mi dá za pravdu, že napriek tomu, že obetujeme kúsok zo svojho voľného času, stojí to zato. Hlavne, že sme všetci spolu. Mamina, tatino a tety učiteľky. Sme na začiatku, ale už teraz tuším, že takto spolu strávime nejeden piatok. Deti boli úžasné, rodičia perfektní a spolu sme sa výborne zabavili. Ak sa ešte chcete pridať k nám, môžete to urobiť tento týždeň, pretože my sme už začali. Do konca roka sa stretneme ešte päť krát a až bude zo strany vás rodičov záujem, budeme pokračovať aj v novom roku 2010. Teším sa na všetkých, ktorí chápu, že všetky investície vložené do detí sa nám raz vrátia..


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ

Oslávili sme 20. výročie založenia školy...
(vložené 18.10.2009)

mš jurkovičova
Začalo sa to nenápadne, bez veľkých osláv, 26.10.1989. Posledná materská škola otvorená pred nežnou revolúciou s presne stanoveným termínom odovzdania, ktorý sa musel napriek objaveným nedostatkom dodržať. Možno aj preto nesprevádzali otvorenie takého veľkého zariadenia žiadne veľké oslavy a všetko prebehlo v tichosti. Možno aj preto sa dodnes stretávame s poruchami a problémami, ktoré môžu mať pôvod mš jurkovičova niekde v začiatkoch budovania tejto materskej školy. Možno aj preto si pri oslavách povzdychla prvá riaditeľka Bibiana Šabeková: "Dúfam, že my nevyzeráme po dvadsiatich rokoch tak hrozne, ako fasáda tejto školy".
Verím, že nie a že každý, kto vkročí dnu do budovy sa presvedčí, že napriek obrovskej, dnes nevyhovujúce stavbe a veľkému zdevastovanému dvoru, vládne v pekných a vynovených triedach pokojná, rodinná atmosféra, ktorú si podľa vlastných predstáv vytvárajú samé učiteľky. A ja sa iba tíško dívam, občas poradím, občas usmerním, alebo pomôžem, ale som spokojná. Spolu s „mojimi dievčatami“ sa snažíme spríjemniť všetkým deťom pobyt v materskej škole, odovzdať im čo najviac vedomostí potrebných pre život, no zároveň sa s nimi čo najviac hrať. A pri mš jurkovičova hre sa zasa niečo naučiť. Do tohto kolotoča by sme radi vtiahnuť aj našich rodičov. Niektorí sa pridajú hneď, niektorým to trvá trošku dlhšie pokiaľ pochopia náš zámer spolupodieľať sa na edukácii a navzájom si odovzdávať skúsenosti, no iste sa nájdu aj takí, ktorí nám nerozumejú. Nič to, možno práve aktivity, ktoré občas pripravujeme pre spoločne strávené chvíle v materskej škole ich presvedčia, že to naozaj myslíme s tou spoluprácou vážne. Preto sme si aj pre oslavy 20.výročia otvorenia materskej školy zvolili spoločný program pre nás, učiteľky, deti a ich rodičov s názvom Noc v materskej škole, alebo dnes ideme domov až po rozprávke.
Okrem gratulantov, ktorí si s nami zaspomínali na celých 20 rokov prevádzky si mohli deti vychutnať šantenie na nafukovacích atrakciách, mš jurkovičova zaujímavé hry s rodičmi v triede, či večerné divadelné predstavenie divadielka Gašparko. Rodičom sa v tom čase venovali dve odborníčky psychologička, naša dlhoročná spolupracovníčka PhDr. Mirdalová a logopedička Mgr. Oríšková. Samozrejme priestor ku neformálnym diskusiám vznikol aj medzi rodičmi a pozvanými hosťami. Našimi gratulantami boli : primátor mesta JUDr. Pavel Hagyari, vedúca odboru školstva, kultúry a športu PhDr. Kvetoslava Komanická, predsedníčka komisie pre školstvo a telesnú kultúru ...Štefánia Andraščíková, odborný radca mš jurkovičova Mgr. Ľudmila Kravčáková, zástupcovia Rady školy, KŠÚ,PU PF, naši priatelia, sponzori, či bývalí žiaci a všetky doterajšie riaditeľky tejto školy Bibiana Šabeková, Darina Čorejová a Anna Portíková.
Po spoločnej večeri sa tí odvážnejší uložili do malinkých postieľok a tí, ktorí mali obavy, či to bez rodičov v noci zvládnu, tí sa k nám vrátili až ráno.

A čo dodať na záver? Snáď len to, že oslavy skončili a naša cesta, ktorou sme sa vybrali bude pokračovať ďalej. Iste nebude ľahká, ale pretože pracujeme s deťmi, bude určite zmysluplná a krásna.


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Získali sme počítače IBM KidSmart...
(vložené 18.10.2009)

mš jurkovičova
Kde bolo, tam bolo....viem, takto sa začínajú rozprávky. No ako v rozprávke som sa cítila aj ja, keď som sa dozvedela úžasnú správu, že sa nám podarilo pre deti materskej školy získať dve počítačové zostavy IBM KIdSmart Young Explorer (Mladý bádateľ), čím sme sa zapojili do veľmi úspešného celosvetového programu KidSmart Early Learning Program - KidSmart predškolské vzdelávanie, ktorého cieľom je podpora osobnostného rozvoja detí v predškolskom veku. mš jurkovičova Náhoda zapracovala a preto sme slávnostné spustenie počítačových zostáv do užívania detí mohli uskutočniť práve v deň osláv 20.výročia vzniku materskej školy, za prítomnosti p. Carmen Čapkovič , manažérky komunikácie a projektov spoločenskej zodpovednosti IBM Slovensko.
Program KidSmart bol po prvý krát uvedený na Slovensku spoločnosťou IBM s podporou jej obchodného partnera Datalan začiatkom roka 2007 a odvtedy sa doňho zapojilo vyše 70 materských škôl po celej krajine. Cieľom projektu je podporiť rozvoj detí mš jurkovičova príjemnou hravou formou, sústrediť schopnosti učiteľov na efektívne využívanie informačných technológií, motivovať deti učiť sa právne používať informačno-komunikačné technológie s dôrazom na dodržiavanie odporučených denných časových limitov, ktoré u detí predškolského veku predstavujú maximálne 15 min. denne.
Zostavu Young Explorer / Mladý bádateľ, tvorí osobný počítač umiestnený vo farebnej konzole z dielne spoločnosti Little Tikes. Pomáha predškolákom získať základné zručnosti v práci s počítačom a prostredníctvom špeciálneho výučbového softvéru umožňuje rozvíjať základné znalosti z matematiky, prírodných vied a kreatívneho myslenia súčasne so získavaním jazykových znalostí v angličtine, nemčine, mš jurkovičova španielčine a francúzštine. Deti v slovenských materských školách využívajú okrem cudzojazyčných verzií softvéru aj výukový softvér v slovenskom jazyku od producenta vzdelávacích softvérov Silcom Multimedia. V dvoch programových skupinách Alík – Než pôjdem do školy a Čím budem si deti zábavnou formou precvičujú základy z matematiky, rozpoznávanie tvarov, písmen, farieb prírodných javov a oboznamujú sa s poslaním jednotlivých povolaní, ktoré sú súčasťou nášho každodenného života.
Využívanie počítača v predškolskom vzdelávaní predstavuje predovšetkým novú metódu práce s deťmi, vďaka ktorej si postupne zvyknú na počítač ako prirodzenú súčasť prostredia. Dnešné deti sa rodia do informačnej spoločnosti a bez schopnosti správne používať informačno-komunikačné technológie sa v bežnom živote nezaobídu. Preto ich je potrebné postupne pripravovať na nutnosť využívať mš jurkovičova nové technológie, pričom počítačové programy ich budú podporovať k učení a rozširovať ich schopnosti komunikácie.
„Výsledky výskumov potvrdzujú, že kvalitné vzdelávacie programy pre deti v predškolskom veku spolu s dobrou prípravou učiteľov na ich výučbu zabezpečujú z dlhodobého pohľadu výborné výsledky v ďalšom vzdelávacom procese, v prístupe k informačným technológiám i v rozvoji schopností tímovo spolupracovať,“ povedala Carmen Čapkovič, manažérka komunikácie a projektov spoločenskej zodpovednosti IBM na Slovensku. „Naším cieľom je modernými a overenými prostriedkami podporiť výučbu v materských školách. Chceme pomôcť odstrániť "digitálnu priepasť", ktorá rozdeľuje deti z rodín s nízkymi príjmami a tie deti, ktoré počítač doma majú. Používanie informačných technológií je dnes nevyhnutné, preto sa snažíme deti v materských školách postupne podporovať v ich poznávaní v primeranej miere, dodala p.Čapkovič.
mš jurkovičova Okrem grantu spoločnosť IBM poskytla aj bezplatné 2-dňové školenie pedagogickým pracovníkom z našej MŠ. Teší nás, že sme vďaka trojročnej spolupráci so spoločnosťou IBM mohli uviesť predškolský výučbový program KidSmart v našej materskej škole ako prví v Prešove. Každoročne sa snažíme o skvalitnenie a spestrenie výučby, zameranie na zdravý životný štýl a rozvoj pohybových zručností sme tentokrát spestrili o možnosť upevnenia poznatkov netradičnou formou, pomocou počítača. Účasťou na projekte chceme podporiť novú metódu výučby detí, umožniť rozvoj ich kreativity, jazykových znalostí a vytvoriť u detí základy počítačovej gramotnosti. Deti tak nastúpia na základné školy s lepšími vedomosťami a skúsenosťami, ktoré v procese výučby využijú pre svoj ďalší rast. Týmto projektom sa významne mš jurkovičova rozšíri spektrum výchovných metód na škole. K základom jazykového vzdelávania a pohybových aktivít deti získajú praktické vedomosti a zručnosti v oblasti výpočtovej techniky prirodzenou hravou formou.
Našim záujmom je, aby sa tieto programy dostali k čo najväčšiemu počtu detí. Budeme sa snažiť aj naďalej spolupracovať s firmou IBM, aby sme mohli získať, prípadne zakúpiť viac takýchto počítačových zostáv pre materskú školu. Myslím si, že naša spolupráca bude dôležitá aj z dôvodu odovzdávania získaných skúseností a spolupodieľania sa pri tvorbe ďalších projektov pre deti predškolského veku.

Základné informácie o projekte v slovenskom jazyku sa nachádzajú na stránke http://www.ibm.com/sk/kidsmart. Program KidSmart je ralizovaný v 60-tich krajinách po celom svete. Je k dispozíci v deviatich jazykoch a využíva ho viac ako 10 miliónov detí. Software Information Industry Association (SIIA) udelila programu cenu 2005 Codie Award za neajlepšie distribuované počítačové riešenie pre predškolské vzdelávanie.
Špeciálna webová stránka www.kidsmartearlylearning.org poskytuje nielen radu informácíí, ale predovšetkým možnosť výmeny skúseností jednak učiteľov ako aj rodičov. Viac informácii o programe sa nachádza na stránke http://www.ibm.com/sk/kidsmart


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Carmen Čapkovič, manažérka komunikácie a projektov spoločenskej zodpovednosti IBM Slovensko, s.r.o.


Na začiatku bol iba môj sen...
(vložené 13.10.2009)

mš jurkovičova
Často som snívala som o tom, že raz pripravím počas letných prázdnin pre deti ktoré budú chcieť so mnou prežiť zaujímavý týždeň niečo výnimočné. Inšpirovaná zameraním materskej školy, novým Školským vzdelávacím programom, ako aj vlastným presvedčením o nutnosti pohybu a pravidelných športových aktivít som prišla k nápadu pripraviť letný športový kemp pre deti predškolského veku.
mš jurkovičova Trošku ma ovplyvnili aj rodičia, ktorí sa ma často pýtali, kam umiestniť svoje deti v čase, keď sú v materskej škole prázdniny. V prvom rade som oslovila svoje priateľky a kolegyne. Na základe ich podpory som začala hľadať ďalšie "spriaznené" duše, ktoré by podporili myšlienku, aby do letného kempu mohli ísť aj deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, či deti z viacpočetných rodín. Po zverejnení pripravovanej aktivity sa začali ozývať aj bývalé deti materskej školy, či by sme nezobrali do kempu aj ich. Pravdaže sme ich neodmietli a preto sa veková hranica posunula od 4 až do 12 rokov. Postupne sa k realizácii môjho sna pridávali ďalší, vďaka ktorým sme mohli naplniť zopár dní zážitkami a aktivitami, pre 45 detí z Prešova a okolitých obcí.
mš jurkovičova Program pre deti bol bohatý, veď ku každodenným činnostiam patril aj plavecký výcvik a turnaj vo vybíjanej. Športové činnosti striedali kultúrne programy a oddychové aktivity. Užili sme si aj hudobný koncert v prírode s "ujom Ľubom" a návštevy Vitálneho sveta, kde sme si vychutnávali saunovanie a soľnú jaskyňu. Pre deti bolo iste nezabudnuteľným zážitkom aj stretnutie s primátorom mesta Pavlom Hagyarim a olympionikom Reném Pucherom, ktorí okrem spoločne prežitých chvíľ s deťmi odovzdali všetkým ocenenia za úspešné zvládnutie úloh v mini olympiáde. Práve primátor mesta patril k prvým, ktorí podporili myšlienku športového kempu pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a uhradil niekoľkým takýmto deťom časť pobytu.
mš jurkovičova Podporu sme našli aj na MÚ v Prešove u vedúcej odboru školstva kultúry a športu Kvetoslavy Komanickej. MÚ zabezpečil pre deti tričká a klobúčiky s logom akcie, ktoré deťom ostali ako spomienka na športový kemp.
A potom prišli ďalšie skvelé správy. MŠ SR vybralo náš projekt, ktorého súčasťou bol aj letný športový kemp s názvom Hravo a zdravo a zaradilo nás medzi úspešné školy v projektoch OTVORENÁ ŠKOLA – oblasť športu. O niekoľko dní letný športový kemp podporil aj PSK vo výzve ŠPORT PRE VŠETKÝCH – oblasť športu.
Nebolo ľahké všetko zorganizovať, zabezpečiť, pripraviť a zrealizovať, no ak idete za svojim snom, je cesta o niečo ľahšia. Pre mňa bolo najkrajšie zo všetkého zistenie, že svojim snom, som splnila aj sny iných, o čom svedčí neobyčajné vyznanie malej mš jurkovičova Žanetky, ktoré mi vtlačilo slzy do očí a pri ktorom som si uvedomila, že to všetko malo zmysel. A čo mi Žanetka povedala?

"Nikdy na teba nezabudnem a ďakujem ti, že si ma naučila nebáť sa vody a trochu aj plávať."

Po ukončení kempu bolo poďakovaní ešte viac. Od rodičov, ale aj od detí, ktorým sme museli sľúbiť, že o rok vekovú hranicu posunieme, aby sme sa mohli stretnúť všetci, ktorí sme prežili spolu jeden zaujímavý augustový týždeň.

A čo dodať na záver? Najvýstižnejšie je asi slovo ďakujem.

mš jurkovičova Ďakujem Alenke, Aďke a Rišovi, že boli spolu so mnou vedúcimi, ktorí boli zároveň aj kamarátmi a rodičmi pre všetky deti, že to všetko robili bez nároku na odmenu, ale s ochotou, láskou a trpezlivosťou.
Primátorovi mesta Pavlovi Hagyarimu a vedúcej odboru školstva kultúry a športu Kvetoslave Komanickej za podporu a pomoc pri realizácii športového kempu.


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Noc v materskej škole
(vložené 22.9.2009)

Noc v materskej škole
Pozývame všetkých rodičov, deti a priateľov materskej školy na NOC V MATERSKEJ ŠKOLE spojenú s bohatým programom. Táto každoročná aktivita bude tento rok spojená s oslavami 20. výročia vzniku materskej školy a 12.ročníka celoslovenskej prehliadky detských výtvarných prác Svet okolo nás.
Čaká na vás kopec hračiek, stretnutie so zaujímavými ľuďmi, večerná rozprávka, spoločná večera a potom....
Tí smelší ostanú s nami - pani učiteľkami až do rána v materskej škole, no a tí, ktorí bez svojej postieľky nezaspia, pôjdu s rodičmi domov.

Noc v materskej škole Program 14.10.2009 - streda
od 15.00 priebežné hry rodičov a detí v triedach (aj na nafukovacích hradoch a preliezkach)
16.00 "tlačovka"
17.00 spoločná večera
18.00 večerná bábková rozprávka
a dobrú noc...

V materskej škole sa môžete od 16.00 stretnúť s našim pánom primátorom, školskou psychologičkou, všetkými pani učiteľkami a ďalšími zaujímavými hosťami, ktorí sú zatiaľ ešte prekvapením...
Program 16.10.2009 - piatok
od 13.00 vernisáž a slávnostné otvorenie celoslovenskej prehliadky detských výtvarných prác Svet okolo nás spojená s odovzdávaním cien vybraným prácam a divadelným predstavením pre deti.


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Šport pre všetkých - program počas letných prázdnin
(vložené 25.5.2009)

šport pre všetkých
Po prvýkrát sa pokúšame v rámci otvorenej školy počas letných prázdnin 2009 pripraviť novú aktivitu pre deti a ich rodičov z celého mesta Prešov. Nakoľko je prevádzka materskej školy zabezpečená iba počas dvoch júlových týždňov, ponúkame deťom od 4 do 10 rokov možnosť zúčastniť sa letného kempu so športovým zameraním na Drienici v hoteli Javorná od 10. do 15. augusta 2009 (tu si stiahnite - prihlášku s potvrdením od lekára a poučenie. Cena je 70 eur na 6 dní a zahŕňa ubytovanie, 5x do dňa stravu a športové aktivity vrátane každodenného vstupu do bazéna a do vitálneho sveta. Pokiaľ bude projekt schválený MŠ SR, v športových aktivitách budeme pokračovať aj nasledujúci týždeň od 17. do 21.8.2009 v telocvični materskej školy, každý deň od 8.00 do 14.00, ale bez podávania stravy(tu si stiahnite - prihlášku. Táto aktivita bude bezplatná pre prihlásené deti (2. týždeň s možnosťou účasti rodičov, ale iba tých detí, o ktorých budeme vedieť vopred). Letný športový kemp je pripravovaný učiteľkami a vedením našej materskej školy. Okrem športových aktivít čaká na deti aj stretnutie so zaujímavými osobnosťami z oblasti športu. Bližšie informácie na tel čísle 0911215966 (p. Imrichová), alebo 0918517703 (p. Farkašová).


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Výučba základov lyžovania
(vložené 5.4.2009)

lyžovanie
Je to už niekoľko rokov dozadu, čo sme v kolektíve učiteliek začali premýšľať nad tým, ako deťom v materskej škole spríjemniť obdobie zimy, ktoré v podmienkach sídliska Sekčov neumožňuje naplno si vychutnať všetky aktivity, ktoré sa v rámci edukácie dajú s deťmi v predškolskom veku realizovať.
Potešilo nás, že MC v Prešove pripravilo pre záujemcov z radov pedagógov inštruktorský kurz, ktorého absolvovaním sme mali možnosť získať certifikáty inštruktorov výučby lyžovania ISCED 0 – ISCED 3. V našej materskej škole sa takýmito inštruktorkami stali hneď 4 kolegyne: Emília Cervová, Ľubica Damankošová, Monika Imrichová a Katarína Káňová. lyžovanie Nakoľko sme kolektív kreatívny, prešlo iba pár dní a už sme si svoje skúsenosti overovali priamo s deťmi v zimnej škole v prírode spojenej s výučbou základov lyžovania v rekreačnom stredisku Drienica. ZŠvP sa v našej materskej škole konala po prvý krát a s jej výsledkom sme boli nadmieru spokojní. Verím, že aj deti, ktoré s nami boli, si odniesli kopec dojmov a zážitkov, že aj ony budú ešte dlho spomínať na deň, keď sme mali problém obuť si na nohy lyžiarky, ale aj na deň, kedy sme sa síce pomaly, ale úspešne spustili dole svahom a naučili sa prvé písmenká lyžiarskej abecedy. (Fotografie z kurzu - Galéria)


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Ďalší úspešný ples za nami
(vložené 24.3.2009)

korčuľovanie
Tak stretli sme sa po čase a sme tu opäť všetci v dobrej nálade,
s úsmevom a v krásnych šatách zažiarime ako hviezdy na ľade.
Voniaš krásne a dnes večer moja milá som do teba zbláznený,
15. ples začíname, dámy, páni, usaďte sa, ste vítaní....


S veľkou tortou, krásnou hudbou a deťmi, ktoré sú, ale aj boli hviezdami pri otváraní našich plesov, sme začali aj tento, jubilejný, 15.ročník Rodičovského plesu, ktorým sme si chceli pripomenúť aj to, aké boli tie predchádzajúce. Preto sme sa snažili do programu prilákať všetkých, ktorí už v minulosti ukázali svoj talent a dnes zúročujú to, čo sa naučili, smerujú a inklinujú k záľubám, cestu ktorých sme im odhalili v čase absolvovania materskej školy. Preto sme okrem nášho "škôlkárskeho " tanečného zoskupenia LENTILKY v programe videli aj spevákov, dnes žiakov prešovských základných škôl, Alicku Brodňanskú, Jakuba Martona, Dominiku Čelovskú, či Alenku Farkašovú, folklórny ples súbor FIALEČKA, pôsobiaci pri ZŠ Šrobárova, ktorá je našou družobnou školou, tiež s našimi bývalými absolventami, ako aj sólistku Katku Kolesárovú, či mažoretky flowers s Martinkou Imrichovou.
Čo by to bol za ples, keby sme na ňom nemali aj nejaké prekvapenie. Tohto roku ich bolo niekoľko. Po prvý krát sme privítali na plese súčasnú vedúcu odboru školstva, kultúry a športu Kvetoslavu Komanickú, ako aj poslankyňu za miestnu časť Sekčov, kam patrí aj naša materská škola a členku školskej komisie MÚ v Prešove Štefániu Andraščíkovú. Zlatým "klincom" večera však iste bolo vystúpenie skupiny KOMAJOTA, ktorej člen, Stanislav Čorej patrí tiež k prvým absolventom materskej školy na Jurkovičovej ulici.Tých prvých absolventov sme mali na plese niekoľko, pretože s mnohými z nich, dnes dospelými ľuďmi spolupracujeme na spoločných projektoch a aktivitách.
korčuľovanieA aby bolo vidieť rozdiell medzi prvými a poslednými deťmi školy, najmladšiu žiačku, 2ročnú Lujzu Michalkovú sme si zvolili za špeciálneho hosťa, ktorý privítal všetkých prítomných a poprial im nerušenú zábavu. A či taká naozaj bola, to možno napovedia fotografie z 15. ročníka Rodičovského plesu materskej školy na Jurkovičovaj ulici v Prešove - Galéria.


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Výučba základov korčuľovania
(vložené 24.3.2009)

korčuľovanie
Dobré výsledky z minulého školského roku v oblasti športových aktivít nás podnietili k tomu, aby sme v započatých aktivitách naďalej pokračovali. Potešilo nás, že aj deti, ktoré už v minulom roku kurz korčuľovania absolvovali, prihlásili rodičia znova a spolu s učiteľkami školy sa po niekoľko mesiacov ( október – apríl) snažili a ešte aj snažia naučiť nielen prvé korčuliarske kroky, ale aj prežiť radosť z pohybu a z pocitu, že sme sa v pohybových zručnostiach posunuli o hodný kus dopredu.
Verím, že naše skúsenosti z tejto pohybovej aktivity budeme využívať aj naďalej, že spolupráca s HC 07 Prešov, s vedením tohto klubu a podmienkami, ktoré pre deti materských škôl vytvárajú, sa ani v budúcnosti nezmenia, ale práve naopak, že príklad našej materskej školy korčuľovanie pritiahne k tomuto športu aj ďalšie deti. Možno budú tieto fotografie vhodnou motiváciou pre ďalších rodičov, ktorí premýšľajú, a možno aj váhajú nad tým, či svoje dieťa prihlásiť na kurz výučby základov korčuľovania.
Veľká vďaka patrí aj p. učiteľkám, ktoré sa všetkým deťom na ľade obetavo venujú a majú svoj podiel na bezproblémovom priebehu celého kurzu. (Fotografie z kurzu - Galéria)


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Hráme sa spolu - slávnostné otvorenie pohybovo-relaxačnej miestnosti
(vložené 2.12.2008)

Hráme sa spolu
V posledných rokoch sme v materskej škole zaradili medzi intaktné deti aj také, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť a ktorým sa v odborných kruhoch hovorí deti so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami (ŠVVP). Začiatky integrácie takýchto detí neboli ľahké, za veľa ďakujem učiteľkám, ktoré sa deťom so ŠVVP venovali naviac, niekedy aj na úkor svojho voľného času, no v jednom sme sa zhodli už na začiatku. Žiť s takýmito deťmi v jednom kolektíve, mať ich v materskej škole, je obohacujúce nielen pre ne samé, ale aj pre nás všetkých, ktorí s nimi dennodenne prichádzame do styku.
Našim snažením bolo a samozrejme aj naďalej je, neustále hľadať prostriedky a metódy, ako týmto deťom skvalitniť pobyt v materskej škole. Hráme sa spoluNakoľko sme vedeli o nadácii Socia, zisťovali sme, ako by sme mohli využiť možnosti, ktoré táto nadácia v rámci Charitatívneho fondu LION, projektu ING ŠANCE PRE DETI ponúka. Práve na podklade integrácie detí so ŠVVP medzi intaktných jedincov, sme vypracovali projekt z názvom HRÁME SA SPOLU, kde sme chceli získať grant na zakúpenie špeciálnych pomôcok pre všetky deti materskej školy.
Presne pred rokom, počas vianočných prázdnin, som za všetky deti materskej školy dostala jeden veľký darček v podobe finančného príspevku, ktorý bol použitý na nákup špeciálnych pomôcok, ktoré sme už od februára 2008 využívali v jednotlivých triedach.
Sny sme si plnili aj naďalej a vďaka celému zainteresovanému kolektívu, našim sponzorom, rodičom, ale aj vďaka zriaďovateľovi, mestu Prešov, sme v mesiaci november 2008, spustili do prevádzky pohybovo – relaxačnú miestnosť, v ktorej sú umiestnené Hráme sa spoluvšetky špeciálne pomôcky a ktorú využívajú deti materskej školy počas dopoludnia v rámci edukačných aktivít, popoludní pri práci v krúžkoch, no prístup do tejto miestnosti je umožnený aj rodičom detí so ŠVVP, ktoré sú v našej materskej škole umiestnené. (Fotografie zo slávnostného otvorenia - Galéria)


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Škôlkári na kopec - úspešný projekt
(vložené 26.11.2008)

Škôlkari na kopec
V posledných rokoch sme k aktivitám našej materskej školy zaradili aj aktívnu prácu na rôznych projektoch, v ktorých sme sa uchádzali o finančné granty a podporu aktivít ponúkaných deťom v rámci edukačného procesu. Som rada a dnes môžem konštatovať, že väčšina z nich bola úspešná a mnohé pomôcky už pravidelne využívajú deti materskej školy. Jedným z projektov bol projekt s názvom ŠKÔLKÁRI NA KOPEC, kde sme sa uchádzali o finančnú podporu v rámci programov NEFO fondu PSK n.f. pre rok 2008.
V mesiaci júl sa obidve zúčastnené strany dohodli na podmienkach poskytnutia grantu a dnes sme si po prvý krát mali možnosť vyskúšať Škôlkari na kopeclyžiarsku výstroj, ktorá bude niekoľko rokov slúžiť pri výuke základov lyžovania u detí predškolského veku. Verím, že naše snaženie objaviť u detí radosť z pohybu a umožniť im už v materskej škole prežiť zážitky z netradičných športových aktivít, z propagácie pohybu medzi deťmi, prinesie svoje úspechy v podobe zdravých a šťastných detí. Zároveň verím, že takýchto grantov, aký nám bol poskytnutý v rámci programov NEFO fondu PSK n.f. bude v budúcnosti stále pribúdať!


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Príhovor p. riaditeľky k začiatku nového šk. roka
(vložené 1.9.2008)

prázdniny
Blíži sa september a mne sa zdá, že niektorým z nás sa akosi nechce pripustiť, že po dvoch mesiacoch prázdnin si o chvíľu zasadneme do rýchlika dennodenných povinností, ktoré nás budú sprevádzať stanicami jednotlivých mesiacov až do tej poslednej, s názvom 31.jún. Ale dovtedy nás čakajú dni plné radostí, ale aj starostí, dni veselé, ale iste aj uslzené, dni spoločných stretnutí, dni, kedy budeme cestovať za spoločným cieľom.
Práve stojíme na stanici a čakáme na znamenie, kedy budeme môcť nastúpiť. Iste sú medzi nami takí, ktorí sa na tú chvíľu tešia. No sú aj takí, Športujemektorí by sa radšej vrátili aspoň na malú chvíľočku do slastného obdobia ničnerobenia. V smutných a slzami zastretých očiach vidíme otázku: Aké to v tej materskej škole tento rok bude? Chcem veriť, že pre každého z nás čo najviac príjemné. Ak sa však stane, že sa vám v našom vláčiku nebude až tak páčiť, príďte mi to povedať. Vymyslíme spôsob, ako nám spoločnú cestu spríjemniť.
Ak chceme spoločne cestovať, mali by sme si navzájom dôverovať. A dôvera sa získava vzájomnou komunikáciou. Preto vás v mene všetkých mojich starostlivých sprievodcov prosím: Nájdite si čas a zastavte sa aspoň na chvíľku. Hovorte nielen s dieťaťom, ale aj s jeho sprievodcom detským svetom - učiteľkou. Aj so mnou. Chceme poznať vaše názory priamo, nie sprostredkovane. Ak sa k nám občas pridáte a chvíľu sa s nami Športujeme zveziete, poteší nás to. Ak deti uvidia, že sa máme všetci radi, že sa navzájom rešpektujeme, pridajú sa k nám. Pretože akí sme my, také budú naše deti. A ja vás chcem ubezpečiť, že najradšej budeme, ak budú šťastné.
A všetkým, ktorým záleží, aby sa deti s nami naozaj takto cítili, odkazujem: Deti milujú toho, kto miluje ich. A kto nemôže, alebo nevie milovať, veľmi málo dosiahne vo výchove...


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ


Športujeme na ZŠ Sibírska...
(vložené 25.4.2008)

Športujeme na ZŠ Sibírska Sedemnásty apríl bol dňom, kedy sme sa po druhýkrát stretli v telocvični ZŠ Sibírska, my, rodičia a naše deti, aby sme si spolu zašportovali. Pre väčšinu detí bolo prostredie tejto telocvične známe, zúčastnili sa tejto akcie aj v januári, ostatní sa nechali zlákať zážitkami svojich kamarátov.
Aj tentokrát deti privítali pani učiteľky a aj sám pán riaditeľ, a po absolvovaní množstva prekážok a stanovíšť odmenili všetkých sladkou odmenou.Radosť, pohyb, nadšenie a spokojnosť rodičov pri vzájomných Športujeme na ZŠ Sibírskarozhovoroch svedčili o tom, že takéto stretnutie pri športe má zmysel.
Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným pedagógom materskej aj základnej školy, ktorým nie sú ľahostajné naše deti a ktorí neváhali obetovať svoj čas v prospech dobrej veci. Veríme, že takéto spoločné cvičenia rodičov so svojimi deťmi sa stanú pravidlom a budú dobrým doplnkom aktivít nielen pre deti, ale aj pre cvičenia chtivých rodičov.


Za rodičov Beáta Tomková

Deti na korčuliach...
(vložené 24.2.2008)

korčuľovanie na štadióne Naša generácia si iste pamätá na časy, keď bolo bežne možné dostať sa so školou na zimný štadión, alebo sa za symbolický poplatok naučiť niečo zo základov korčuľovania. Veľa krát som nahlas vyjadrila názor o čo všetko dnešné deti prichádzajú, ak nedostanú šancu naučiť sa v predškolskom veku plávať, alebo korčuľovať. Našťastie sa práve v tomto roku situácia zmenila. Dostali sme ponuku pre deti aj na kurz plávania (individuálne rodičia s deťmi - letáčiky sú k dispozícii v každej triede), korčuľovanie na štadióneale čo nás najviac potešilo bola ponúknutá možnosť spolupráce so zimným štadiónom v Prešove. Po rozhovore s riaditeľom n.o. Mgr. Mariánom Velčekom a dohodnutých podmienkach, sme po prvýkrát zorganizovali malý kurz korčuľovania pre deti od štyroch rokov. Záujem nás milo prekvapil, prihlásilo sa 40 detí a dnes sa chcú prihlásiť aj ďalšie. Iste je to aj zásluhou našich učiteľov, ktorí sa deťom na ľade poctivo venovali (Katka Káňová, Milka Cervová, Bea Tomková, Monika Imrichová a Michal Kočiš), ako aj profesionálnych trénerov (Martina Sabolčina, Radoslava Čopa, Rudolfa Homzu a Marcela Paulovského). Veľmi rýchlo zareagovali korčuľovanie na štadióneaj naši rodičia a vďaka rodine Lukáčovej a p. Andrášovi, ktorí zabezpečili pre naše deti autobus, sme nemuseli prežívať stres z cestovania MHD. Verím, že táto veľkorysá ústretovosť vedenia novovzniknutej n.o HC 07 Prešov bude pokračovať aj v budúcom roku a preto do ponuky aktivít našej materskej školy s radosťou zaradíme aj minikurz korčuľovania.


Mgr. Monika Imrichová - riaditeľka MŠ

Vernisáž detských prác
(vložené 2.5.2007)

motýľ

V záujme nás všetkých je podporovať a rozvíjať tvorivosť detí. Preto patrí už niekoľko rokov k našej materskej školy aj krúžková činnosť, ktorú realizujeme v spolupráci s našimi učiteľkami, ale aj inými subjektami v meste. Jedným z takýchto subjektov je aj Základná umelecká škola v Prešove.
Výsledkom tejto spolupráce je galéria detských prác, ktorej vernisáž prebehla 25. apríla v priestoroch našej materskej školy.
Z otvorenia:
„Svet detí je plný fantázie a imaginácie. Ak k tomu pridáme kvapku talentu, výborného pedagóga, akým je PaedDr. S. Šálka zo ZUŠ na Októbrovej ulici v Prešove, učebne na Bernolákovej ulici, záujem rodičov a vedenia MŠ na Jurkovičovej ulici, je na svete výstava detských výtvarných prác v galérii materskej školy.“
V mene všetkých vymenovaných subjektov Vás na túto výstavu srdečne pozývame.
Fotografie z vernisáže si môžete pozrieť v Galérii alebo priamo tu - Vernisáž

Predplavecká príprava v našej škole
(vložené 25.4.2007)

motýľ

Deti našej materskej školy sa každoročne zúčastňuju predplaveckej prípravy v materskej škole na Bajkalskej ulici.
V rámci tejto prípravy sa oboznámia so základmi splývania, ale hlavne sa prestanú báť vody a vytvoria si dobrý základ k ďalším aktivitám súvisiacich s plaveckou gramotnosťou. Príprava trvá dva týždne (každý rok v inom termíne) a zúčastňujú sa jej poväčšine deti predškolského veku. Počas tejto prípravy sú pod dozorom odborníčok na túto problematiku. Naše dlhoročné skúsenosti s touto aktivitou nás utvrdili v tom, že takáto forma zážitkového učenia prispieva nielen k celkovému rozvoju organizmu, ale hlavne upevňuje a rozvíja zdravie našich detí.
Fotografie z prípravy si môžete pozrieť v Galérii alebo priamo tu - Predplavecká príprava